Hradec Králové: Bono publico získalo ocenění v celostátní soutěži stavba roku

16.10.2020 12:59

Jednu ze zvláštních cen v rámci prestižní celostátní soutěže Stavba roku 2020 získala rekonstrukce schodiště Bono publico v Hradci Králové. Včera organizátoři zveřejnili výsledky letošního ročníku přehlídky nejzajímavějších a mimořádných staveb v naší republice.

Hradec Králové: Bono publico získalo ocenění v celostátní soutěži stavba roku
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Rekonstrukce více než 37 metrů dlouhého krytého schodiště v historickém centru města získala Cenu Asociace pro urbanismus a územní plánování. Investorem oprav bylo město Hradec Králové, autorem projektu byli architekti Jaromír Chmelík a David Baďura a samotnou stavbu pak realizovala společnost Matex.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21885 lidí

„Již při otevírání schodiště loni na podzim jsem řekl, že rekonstrukce se tak povedla, že je škoda po těch schodech chodit. Vše, včetně toho, že si můžeme pro náš výstup či sestup po schodech zvolit hudbu či ticho, se povedlo tak, že si tohoto počinu zkrátka musel někdo všimnout. Jsme tomu rádi a všem, kteří se na stavbě podíleli patří náš obrovský dík. Nejen za nádherný počin, ale také za to, že se podařilo zkultivovat část města, u které se to dlouhodobě nedařilo,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Rekonstrukce oblíbeného schodiště, které spojuje historické Velké náměstí s křižovatkou Fortna na vnitřním městském okruhu, získala letos také Výroční cenu města Hradce Králové jako Událost roku 2019 a čestné uznání v rámci posledního ročníku krajské soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje.

Celkovou opravu kulturní památky Bono publico provedlo město v několika etapách, když první začala v létě roku 2017. Obnovené schodiště bylo opět otevřeno v září loňského roku. Opravy byly rozděleny do dvou etap, přičemž první z nich vyšla na 2,4 milionu a druhá na 22,8 milionu korun včetně DPH. Obnova této klasicistní památky se snažila vrátit jí její původní podobu, například spodní vstupní portál je zhotoven podle dobové fotografie, zásahy se však týkaly také horního portálu. Mimo to byly obnoveny omítky, okna a provedena izolační a sanační opatření proti vlhkosti.

Právě v případě opatření proti vlhkosti bylo nutné používat technologie moderní i prověřené časem. Vně sedmdesátistupňového schodiště jsou odvětrávací mezery a jílové izolace, které zamezují společně s elektroosmózou vlhkosti vstupovat do konstrukcí. Výměny se dočkalo také samotné schodiště, které bylo navráceno do původní podoby a nyní je dubové, nové jsou i pískovcové podesty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letní luhačovické lahůdky – díl čtvrtý

21:43 Letní luhačovické lahůdky – díl čtvrtý

Kdo jej mine, je buď nevidomý nebo přepitý (nikoliv léčivých vod z luhačovických pramenů). Řeč jde o…