Hradec Králové: Novinkou v odpadech je i mapová aplikace

15.07.2022 13:29 | Tisková zpráva

Zastupitelé schválili vyhlášku o nastavení obecního systému odpadového hospodářství, která začne platit během července.

Hradec Králové: Novinkou v odpadech je i mapová aplikace
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Vyhláška vznikla zejména kvůli novému zákonu o odpadech a o výrobcích s ukončenou životností a je v ní například popsáno, jak se s jednotlivými druhy odpadu nakládá, nechybějí informace o kompostárně na letišti a předcházení vzniku odpadu využitím re-use pointů umístěných v každém sběrném dvoře. Tam mají lidé, kteří do sběrného dvora něco odevzdávají, možnost darovat pro ně už nepotřebné věci do veřejné sbírky a jiní lidé si je mohou za malou částku koupit. Peníze z veřejné sbírky za rok 2021 investuje společnost Městské lesy HK do obnovy lesa a na nákup sazenic lesních dřevin, které budou použity při umělé obnově lesa na jaře příštího roku.

Nakládání s odpady ve městě v loňském roce stálo 97,8 milionu korun, přičemž hlavní položku tvořilo zajištění svozu směsného komunálního odpadu a jeho likvidace (71,3 milionu korun). Komunitní kompostování a odvoz odpadkových košů stálo městský rozpočet 19,5 milionu a likvidace černých skládek, tedy odvoz různých skříní, pneumatik, lamp a dalších věcí například od kontejnerů, stálo město vloni téměř 1,1 milionu korun. Město však na druhou stranu dostává díky občanům peníze za třídění. Za plast, papír a kovy v roce 2021 obdrželo přes 17 milionů korun, které používá na krytí nákladů v odpadovém hospodářství města.

Město připravilo pro občany také mapovou aplikaci, jejímž prostřednictvím informuje obyvatele o místech odkládání odpadu. Aplikace je dostupná pod odkazem Mapa odpadového hospodářství na webových stránkách města, přímý odkaz ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příbram: Městskou hromadnou dopravu čekají od 10. prosince výrazné změny

7:17 Příbram: Městskou hromadnou dopravu čekají od 10. prosince výrazné změny

Od neděle 10. prosince nás čeká v rámci hromadné dopravy několik významných změn. Upraveny jsou názv…