Jablonečtí studenti i letos s finanční podporou města objevují historii skrze pamětníky v celostátním projektu

26.11.2020 6:31

Do vzdělávacího projektu “Příběhy našich sousedů”, jehož realizátorem je nezisková organizace Post Bellum, se již druhým rokem zapojilo finančně i organizačně město Jablonec nad Nisou.

Jablonečtí studenti i letos s finanční podporou města objevují historii skrze pamětníky v celostátním projektu
Foto: VolbyJablonec.cz
Popisek: Silueta Jablonce nad Nisou

Letošní ročník vyvrcholil 23. listopadu za účasti zástupců města, partnerů a odborné poroty slavnostní závěrečnou prezentací žákovských reportážních výstupů. Stalo se tak po několika nutných odkladech a zvolena musela být netradičně forma online přenosu. 

Projekt je určen pro žáky 7. – 9. tříd základních škol, popřípadě pro studenty škol středních. Ti se v projektu setkávají s pamětníky ze svého okolí a snaží se formou reportáží zaznamenat, převyprávět a předat dál jejich životní osudy. Poznávají tak dějiny 20. století pomocí životních příběhů svých skutečných sousedů.

Práce devíti školních týmů hodnotila tříčlenná porota, v níž zasedli Petra Laurin (novinářka a programová dramaturgyně Domu česko-německého porozumění), Zdeněk Zoubek (učitel a zastupitel Lučan) a Michal Šmíd (historik za Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů). Ta v kategorii “audio” vyhodnotila jako letošního vítěze tým Gymnázia U Balvanu s příběhem Jiřího Pošepného, v kategorii “video” pak tým ZŠ Pivovarská s příběhem Karla Musila.

Náměstek primátora Jablonce nad Nisou pro oblast humanitní David Mánek vysvětluje, proč město tento projekt finančně podporuje, letos částkou bezmála 69 tis. korun pro tři žákovské týmy: „Jako učitel vidím velké pozitivum projektu v tom, že děti objevují aktivně historii regionu na příbězích skutečných a dosud žijících lidí. Mohou si události, o kterých dosud jen četly, tak říkajíc „osahat“. To jim výrazně pomáhá chápat historii v jejích souvislostech. Z pozice politika majícího v agendě humanitní oblast oceňuji pozitivní dopad projektu na mezigenerační vztahy, na poznání vlastní historie skrze příběhy pozoruhodných lidí žijících v našem městě.”

Koordinátorka projektu “Příběhy našich sousedů” pro Jablonecko, Lada Halounová připojuje pohled ze strany realizátora: „Projekt je celorepublikově velmi úspěšný, svoji podporu si musí ale v každém městě a regionu vybudovat. Jsem moc ráda, že v Jablonci jsme nyní u zástupců města dosáhli velkého pochopení a podpory. Nemám na mysli jen podporu finanční, bez níž by byl projekt jen těžko realizovatelný, ale vnímáme i morální podporu a nadšení konkrétních lidí, kteří nám za město pomáhají s propagací, se zajištěním prostor, kontakty apod. Věřím, že tahle skvělá spolupráce nám pomůže rozšířit projekt i do oblasti Liberce.”

Projekt “Příběhy našich sousedů” na celostátní úrovni dlouhodobě podporuje Český rozhlas, Ministerstvo školství a Ministerstvo kultury.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

13:05 Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

Zastupitelstvo města Liberec schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd ve variantě: jedna…