Jan Fingerland: Izraelská ofenziva u Berlína. Vztah jako mezi někdejší obětí a vrahem

14.05.2015 11:39 | Zprávy

Ještě před dvaceti lety bylo nemálo Izraelců, kteří by si nikdy nekoupili nic německého. Dnes je Německo u mnoha Izraelců v módě. Naopak v Německu začíná být v módě nekupovat nic, co vyrobili v Izraeli.

Jan Fingerland: Izraelská ofenziva u Berlína. Vztah jako mezi někdejší obětí a vrahem
Foto: rozhlas.cz
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck a izraelský prezident Reuven Rivlin

Vztah mezi Izraelem a Německem kdosi nazval podivným přátelstvím a je to označení výstižné. Je to totiž vztah mezi někdejší obětí a vrahem. Je to také vztah dlouhých společných židovsko-německých dějin, velmi intenzivní současné spolupráce a dá se říci, že i vzájemné fascinace. 

O tom všem mají v Německu i Izraeli v těchto dnech důvod hloubat více než obvykle. Uplynulo totiž padesát let od navázání diplomatických vztahů, což si do Berlína přijel připomenout Reuven Rivlin. Ironicky, ale nikoli náhodou patřil současný izraelský prezident před půl století mezi ty, kdo byli proti normalizaci vztahů s Němci.

Otevření ambasád v půli 60. let přitom předcházel rok 1951, kdy západoněmecký premiér Adenauer oficiálně uznal „nevypověditelné zločiny spáchané na židech“ a o rok později podpis dohody o reparacích. 

Dokonce i proti těm byly v Izraeli velké protesty, s tím, že jde o výkupné za něco, co se nedá odčinit, ale převážil pragmatismus mladého státu, který se tak tak držel ekonomicky a vojensky na nohou a argument, že reparace patří obětem.

Ještě i dnes například editorial deníku Jediot Achronot konstatoval, že Izrael odpustil Německu příliš brzy – nejen vzhledem k rozsahu viny, ale i tomu, jak nedostatečné úsilí prý v Německu vyvinuli, aby potrestali viníky. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Zdeněk Kettner byl položen dotaz

Svoboda slova a názoru

Dobrý den, i mě přijde, že se dnes pravda nenosí a co horšího, tak se za ni i trestá. Co s tím ale hodláte udělat, když budete ve vládě? Jaké kroky podniknete proto, aby se opět mohla nahlas říkat pravda a problémy se mohli nazývat pravým jménem a skončilo to plíživé zavádění cenzury?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: Prohlídky kostela svatého Vavřince

22:05 Náchod: Prohlídky kostela svatého Vavřince

Do 16. srpna 2025 je pro veřejnost otevřen kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí v Náchodě.