Jičín: Požadovanou úroveň sociálních služeb se daří udržovat

22. 11. 2019 12:26

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Jičín předložil zprávu o plnění priorit, stanovených Plánem rozvoje sociálních služeb pro správní území města Jičína za rok 2018. Rada ji vzala na vědomí.

Jičín: Požadovanou úroveň sociálních služeb se daří udržovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín

Ze zprávy vyplývá, že se v jičínském regionu daří udržovat požadovanou úroveň sociálních služeb. Na financování sociálních služeb v regionu se podílí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Královéhradecký kraj, města a obce a Evropský sociální fond. Náklady v roce 2018 byly více než 180 milionů Kč. Ministerstvo na dotacích poskytlo přibližně 76 milionů Kč, z jičínského rozpočtu šlo přibližně 9,4 milionu Kč a z krajského rozpočtu asi 16,6 milionu Kč. Zbytek byl financován především uživateli sociálních služeb.

Finančně nejnáročnější je zajištění sociálních služeb pro seniory a zdravotně postižené osoby. V roce 2018 tyto služby přišly na více než 144 milionů Kč. Konkrétně se jedná o pečovatelskou službu, domovy pro seniory, denní stacionáře, týdenní stacionáře, osobní asistence, poradnu pro osoby se zdravotním postižením, poradnu pro osoby se zrakovým postižením, sociální rehabilitaci, tísňovou péči a chráněné bydlení. Plán rozvoje sociálních služeb nepracuje pouze s územím města, nýbrž širším regionem. Uvedené služby jsou tak provozovány v různých městech a obcích – v Jičíně, Sobotce, Mnichově Hradišti, Lázních Bělohradu, Libošovicích, Milíčevsi, Mlázovicích, Poděbradech, Hradci Králové a Pardubicích, přičemž řada zařízeních má místní pracoviště či poradenská centra v dalších městech a obcích. Sociální zařízení mají různý charakter; co se týká zřízení, obvykle jde o příspěvkové organizace obcí, měst či Královéhradeckého kraje, nebo o neziskové organizace. Projevuje se stárnutí populace a růst provozních a mzdových nákladů – například v roce 2017 tyto služby přišly na přibližně 124 milionů Kč.

Péče o seniory a zdravotně postižené osoby je sice finančně nejnáročnější položkou v sociálních službách, ne však jedinou. Plán rozvoje sociálních služeb okruhy pojmenovává takto: sociální služby pro zdravotně postižené děti a mládež (např. Apropo Jičín), sociální služby pro děti a mládež (např. Klub Exit v Jičíně), sociální služby pro rodiny s dětmi (např. Manželská a rodinná poradna Jičín), sociální služby pro osoby v mimořádně nepříznivé životní situaci (např. Noclehárna Čejkovice), sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením a služby pro rodiny s dětmi (např. Mateřské centrum Kapička), sociální bydlení a ubytování.

V roce 2018 bylo v souladu s plánem poskytováno celkem 28 sociálních služeb. Podílelo se na nich celkem 18 neziskových organizací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Ministerstvo vydalo souhlas s rozšířením spalovny

21:27 Ostrava: Ministerstvo vydalo souhlas s rozšířením spalovny

Rozšíření spalovny nebezpečného odpadu v Ostravě– Mariánských Horách, proti kterému se postavilo měs…