„To jsou známky, že les napadl kůrovec. Majitel lesa, ve kterém jsou stromy napadeny, musí provést opatření k zamezení dalšího šíření kůrovce,“ uvádí Libor Chromek z oddělení lesního hospodářství jihlavského magistrátu.
Prohlídku lesa je nutné provádět dvakrát do měsíce až do podzimu. Rizikovými lokalitami pro výskyt kůrovce jsou především osluněné porostní stěny a porosty trpící přísuškem. Usychající stromy napadené kůrovci je nutné ihned kácet, asanovat a odvést z lesa. „Doporučujeme, aby majitelé udržovali kontakt se svým odborným lesním hospodářem a okamžitě reagovali na jeho rady a pokyny ohledně zpracování a asanace napadeného kůrovcového dříví,“ pokračuje Libor Chromek. Drobní vlastníci lesů získají kontakty na odborné lesní hospodáře v ORP Jihlava na stránkách města Jihlavy zde.
Důsledná prevence a pravidelná kontrola porostů umožňuje včasnou a účinnou asanaci aktivního kůrovcového dříví, tj. stromů a vývratů, které jsou kůrovcem napadeny, ale kde kůrovec vývoj ještě nedokončil. Indikátorem napadení stromu kůrovcem je výskyt drtinek a ronění pryskyřice v okolí závrtů v kůře. Silně napadený strom postupně vlivem přerušení vodivých pletiv lýka žírem larev a brouků žloutne a usychá a koncem vývoje kůrovce z něj postupně začíná opadávat i kůra.
Vrchol koruny ale může zůstat stále zelený.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV