Jihlava: Projekt Živá krajina na Jihlavsku chce zapojit i občany

06.09.2022 20:51

Živá krajina zve každého, komu není lhostejný stav naší krajiny, na komentovanou procházku okolím Jihlavy. Účastníci se mohou v sobotu 17. září dozvědět řadu nových informací o tom, jak lze zadržovat vodu v půdě, ale také, jak mohou sami přiložit ruku k dílu.

Jihlava: Projekt Živá krajina na Jihlavsku chce zapojit i občany
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Krajina trpí poslední roky velkými výkyvy počasí. Aby zvládla pojmout velké množství vody v době přívalových dešťů a v době sucha ji postupně uvolňovala do potoků, studní a jiných vodních zdrojů, potřebuje množství přírodě blízkých opatření. Jakých, to osvětlí lidem komentovaná procházka, která se uskuteční v sobotu 17. září 2022. Uvítají na ní každého, koho zajímá příroda a krajina, ve které žije. 

Anketa

Byla demonstrace ze 3. září pro její svolavatele úspěchem?

98%
1%
hlasovalo: 22438 lidí

Naše voda a potraviny závisí na existenci dvaceti centimetrů úrodné ornice, která vznikala stovky let a kterou v současné době nejsme schopni účinně chránit před erozí a degradací. Okolní krajina i klimatické podmínky se totiž nezadržitelně mění. V předchozích letech jsme si zvykli, že po mírné zimě nastoupí povětšinou velmi suché a horké léto. Naopak poslední dva roky se zdály být velmi deštivé. Podle odborníků má přibývat výraznějších výkyvů počasí. Delší etapy sucha mají střídat přívalové deště. Mrazivé zimy mohou být bez sněhu nebo budeme se silným sněžením bojovat brzy na podzim či pozdě na jaře.

„Na procházce s Živou krajinou uskutečněnou za podpory Ministerstva životního prostředí si ukážeme proměny krajiny čase od císaře pána, přes vznik JZD až do dnešních dnů. Řekneme si, čím je krajina ohrožena dnes a co s tím můžeme dělat. Večer strávíme u společného ohně a v neformální diskuzi probereme vše, co bude účastníky zajímat,“ sdělila za organizátory Nikola Paúrová a dodala: „Budeme se těšit třeba i na vzpomínky pamětníků o tom, jak v minulosti příroda v okolí Jihlavy vypadala a kudy tekla kdysi voda.“

Více informací o projektu najdete ZDE a na facebookové stránce spolku Živá voda ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

20:27 Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

Úsporu elektrické energie až o 90 % přinese městu Litoměřice projekt „Obnova soustavy veřejného osvě…