Jihlava má vynikající finanční stabilitu

27.11.2020 8:36

V průběhu tohoto roku proběhlo on-line hodnocení hospodaření města. Jihlava byla ohodnocena známkou B+, tedy druhou nejvyšší.

Jihlava má vynikající finanční stabilitu
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. Jihlavě udělila druhou nejvyšší známku za hospodaření s financemi. Podle iRatingu je město na úrovni B+, což znamená, že je finančně stabilní. Hodnocení probíhá na základě veřejných ekonomických dat a posuzována je dvacítka dynamických a dvacítka statických ukazatelů, které poté společně vypovídají o celkovém stavu hospodaření města.

„Hodnocení společnosti CRIF lze interpretovat tak, že Jihlava převyšuje rámec srovnatelných subjektů. Ekonomické údaje prokazují vynikající finanční stabilitu, která není výrazně ovlivněna okolním prostředím a horšími ekonomickými podmínkami regionu,“ upřesnil vedoucí ekonomického odboru magistrátu města Jan Jaroš.

Zastupitelé budou hlasovat o rozpočtu

Statutární město Jihlava každoročně hospodaří s částkou převyšující jednu miliardu a patří mezi města s nejnižšími dluhy v České republice – dluh na jednoho obyvatele mírně přesahuje jeden tisíc korun a již několik let stále klesá. Rozpočet na příští rok budou zastupitelé schvalovat na zasedání 17. prosince.

Největší investicí bude v příštím roce pokračování projektu Zvýšení bezpečnosti dopravy v Jihlavě. Ten počítá s obnovou chodníků a zastávek celkově za 63 milionů korun, a to například v Antonínově Dole, na Brtnickém předměstí nebo na ulicích Žižkova, 5. května, Vrchlického či Kosovská. Na příští rok se přesunula i největší plánovaná investice letošního roku, a to vybudování splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod v Kosově za necelých 50 milionů korun.

Návrh rozpočtu pro rok 2021 zároveň počítá s poklesem příjmu o osm procent. Město nově obdrží v příštím roce na základě pachtovní smlouvy se Službami města Jihlavy s. r. o. za provoz vodohospodářské infrastruktury (VHI) 80 milionů, které se ale vrátí do obnovy VHI v Jihlavě. Investovat se bude i do nových VHI akcí.

„Do budoucna se počítá například také s investicí do rozvoje vodojemu Bukovno, Pístovských rybníků či vodního přivaděče Želivka. Mezi časově blízké investice související s obnovou VHI patří kromě zmíněného Kosova také například obnova dešťové kanalizace v Antonínově Dole,“ doplnil náměstek pro úsek správy majetku města Martin Laštovička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brněnské dny pro zdraví začaly velkým jarmarkem aktivit na Dominikánském náměstí

21:23 Brněnské dny pro zdraví začaly velkým jarmarkem aktivit na Dominikánském náměstí

Podzimní pošmourno už nám šlape na paty, proti špatné náladě jsou tu každoroční Brněnské dny pro zdr…