Karviná: Pohornická krajina Karvinska změní image

17.07.2019 13:45 | Zprávy
autor: PV

Oblast mezi městy Karviná, Havířov a Orlová je těžce poznamenaná těžbou uhlí. Moravskoslezský kraj hledá pro tuto „krajinu duchů“ novou tvář. Aby bylo řešení pohornické krajiny Karvinska systematické a koncepční, vznikl projekt POHO2030 - Koncepce rozvoje pohornické krajiny Karvinska do roku 2030. Pro Moravskoslezský kraj ji vypracovala krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development (MSID).

Karviná: Pohornická krajina Karvinska změní image
Foto: archív autora
Popisek: Karviná

„Po úplném ukončení těžby bude na Karvinsku k dispozici 350 hektarů území. Zatím tato lokalita působí opravdu neutěšeně a najít pro ni smysluplné využití vnímám jako velkou výzvu pro kraj. Tato oblast má velký potenciál, je ideální pro zavádění pokrokových technologií a inovací. Věřím, že se nám tu ve spolupráci s partnery podaří vytvořit prosperující území s pestrým a udržitelným životem. Chceme, aby do roku 2030 byla pohornická krajina územím v pohybu, s novou energií, a to při maximálním využití chytrých řešení. Z Karvinska se tak stane atraktivní lokalita, která zajistí další ekonomický rozvoj regionu, ale také nabídne atraktivní volnočasové aktivity. Bude lákat lidi s vizemi a inspirovat další regiony,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a zdůraznil, že si váží zájmu a participace všech stran, které se na řešení pohornické krajiny chtějí podílet.

Na nové koncepci POHO2030 intenzivně pracovalo MSID celý rok, jejímu vzniku předcházely podrobné odborné analýzy zaměřené na různé oblasti - na krajinářskou architekturu, geomorfologii, územní plánování a také na výskyt různých rostlin a živočichů, a to včetně těch chráněných. Návazně byla připravena návrhová část, která obsahovala první záměry revitalizace a následného využívání pohornické krajiny.  S koncepcí se ztotožnily všechny zúčastněné strany, tedy vedení dotčených měst, zástupci klíčových společností (například DIAMO, Asental Land, OKD) a zástupci dalších subjektů jako jsou vysoké školy, zájmová sdružení a regionální instituce. Dnes (17. 7.) podepsaly Memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji území přes tři desítky signatářů, včetně hejtmana kraje, primátorů měst nebo ředitelů klíčových firem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

sledujte náš YouTube kanál ParlamentníListy TV. Děkujeme.

Podala jste nebo podáte nějaké trestní oznámení?

Myslím v případu, který popisujete https://www.parlamentnilisty.cz/profily/JUDr-Hana-Kordova-Marvanova-126691/clanek/Takto-vypada-hospodareni-hlavniho-mesta-Prahy-144723. A máte podezření, kdo vynesl informace? Ještě proč myslíte, že to vedení Prahy nechce řešit? Není i to dost podezřelé?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Navrhněte dobrovolníky na cenu Křesadlo

16:47 Karlovy Vary: Navrhněte dobrovolníky na cenu Křesadlo

Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary završily projekt rekonstrukce malé vodní nádrže Ovčí rybník. Obno…