Slunce spaluje listy, suchý horký vzduch vysušuje jak nadzemní část dřeviny, tak povrch půdy. S tímto bohužel není možné mnoho dělat. V těchto dnech můžeme z hlediska údržby stromům pomoci pouze vydatnou zálivkou. Proto technické služby na zvýšenou potřebu zálivky zareagovaly okamžitě. Co se obecně údržby městské zeleně týče, zálivky jsou teď naší nejvyšší prioritou. Mladé výsadby stromů vysazené v posledních letech jsou zalévány pravidelně od jara. Letos od měsíce června vždy jedenkrát týdně, během července v těch nejsušších dnech pak i dvakrát týdně. Celkově můžeme říct, že množství provedených zálivek je letos třikrát vyšší než v uplynulých letech. Cisterny můžete potkat denně napříč celým městem, od brzkých ranních hodin, kdy je účinek zálivky nejvyšší. Zálivky ovšem probíhají po celý den, aby se vše stihlo řádně zalít. Výpar byl v posledních dnech ale tak silný, že i kdyby bylo kapacitně možné zajistit zálivku každý den u každého stromu, úhynu stromu bychom s jistotou stejně nezabránili.
Stromy v městském prostředí obecně trápí mnoho stresových faktorů, se kterými se v krajině běžně nesetkají. Je to například množství zpevněných ploch, které akumulují teplo a ohřívají tak okolí, nebo množství inženýrských sítí, které značně limitují prostor pro růst kořenů, dále pak přítomnost emisí a mnoho dalších rušivých vlivů. Dokonce při přívětivých klimatických podmínkách je výsadba mladého stromu často sázkou do loterie a ani při správně provedené výsadbě a příkladné údržbě není prvních několik let po výsadbě zcela vyhráno. Nemůžeme se proto divit, že letos bude aklimatizace mladých výsadeb ještě složitější než v předcházejících letech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV