Kladno: Nezapomínáme!

26.09.2016 12:59

Dne 12. září 2016 si řada našich spoluobčanů vzpomněla na událost z roku 1944, která tragicky zasáhla do mnohých kladenských rodin.

Kladno: Nezapomínáme!
Foto: Archiv
Popisek: Centrum města Kladno. Ilustrační foto

Americká armáda před 72lety svrhla 20 pum nedaleko kostela Narození svatého Jana Křtitele v Kladně – Dubí, při kterém zahynulo 36 osob, kteří se zde před náletem ukrývali. Statutární město Kladno, Český svaz bojovníků za svobodu a zejména 10. Základní škola v Kladně uspořádaly důstojné připomenutí této tragédie.

I přesto, že se nejednalo o žádné kulaté výročí, rozhodli jsme se u pomníku v lese setkat a připomenout si, že ve válce neumírají jen bojovníci, ale také nevinní lidé.

Patronát nad pomníkem má již čtvrtým rokem 10. ZŠ v Kladně. Pod dohledem paní učitelky Jitky Lidické žáci zmíněné školy uvedly jak prostor v těsném okolí pomníku, tak i přístupovou cestu do perfektního stavu. Samotný pomník prošel renovací v roce 2014. 

Pietní vzpomínka byla zahájena státní hymnou České republiky hrou na housle v podání žákyně Magdy Škachové. Následovalo položení věnců ředitelkou školy Ing. Zuzanou Chvojkovou a předsedou ZO ČSBS Kladno bratrem Petrem Hroníkem společně s historičkou Gabrielou Havlůjovou, která přítomným poděkovala za jejich účast a poté slovo předala Filipovi Novákovi, žákovi 9.A, který seznámil přítomné čtyři desítky lidí s historií nešťastné události. Symbolicky přednesem básní Artura Rimbauda „Spáč v úvalu“ žákyně Rebeka Krunclová ukončila pietní setkání.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci pietního aktu u příležitosti 72. výročí tragédie U Jána v Kladně – Dubí. Žákům pak za jejich celoroční péči o pomník a zájem o historii našeho města.  

VÝZVA!

Je mezi Vámi někdo, kdo nálet v roce 1944 v Kladně – Dubí pamatuje? Prosím podělte se s námi o Vaše vzpomínky. Gabriela Havlůjová: 602 668 482, gabriela.havlujova@mestokladno.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Odevzdáním starého mobilu žáci ZŠ Slovan podpoří zlínskou zoo

13:55 Kroměříž: Odevzdáním starého mobilu žáci ZŠ Slovan podpoří zlínskou zoo

Žáci kroměřížské Základní školy Slovan mohou až do 17. prosince odevzdávat staré mobilní telefony. Z…