Kroměříž: Den uniformovaných sborů ukáže letitou i současnou techniku

22.09.2019 7:35

Atraktivní program nabídne letošní šestý ročník Dne uniformovaných sborů. Armáda ČR se kromě vozidel, mezi nimiž nebude chybět například Pandur, pochlubí i přelety svých letadel.

Kroměříž: Den uniformovaných sborů ukáže letitou i současnou techniku
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

Technické muzeum v Brně přiveze tank T-34, četnický autokar i dva historické autobusy, které budou vozit návštěvníky okružní jízdou po Kroměříži. K vidění bude také polní obvaziště, polní kuchyně, obrněný automobil PA-II Želva či historická letadla Spitfire, Piper, SE5 a Fokker. Den uniformovaných sborů se uskuteční 5. října od 10:00 do 17:00 na kroměřížském letišti.

„Jsme hrdí na to, že největší přehlídka vojenské, policejní i hasičské historie a současnosti ve Zlínském kraji se koná právě u nás v Kroměříži. Velmi si vážíme i spolupráce s armádou, která ke Kroměříži neodmyslitelně patří. I v letošním roce se návštěvníci mají na co těšit, lákadel je opravdu hodně,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Akce se koná pod záštitou Ministerstva obrany ČR. Pořádá ji město Kroměříž, spolek Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně.

K vidění budou letadla Aeroklubu Kroměříž i staré automobily Veterán klubu Kroměříž. Prezentovat se na akci budou aktivní zálohy armády, Policie ČR, profesionální hasiči, kteří zde budou mít opět slavnostní přísahu svých členů, dobrovolní hasiči z Kroměříže, Československá obec legionářská, Komunitní centrum pro válečné veterány, Sokolská župa Hanácká, kluby vojenské historie rekonstruující letectvo Československé lidové armády, Brněnský městský střelecký sbor i Klub Rakousko-uherské armády se svým 8. pěším brněnským plukem. Představí se i Celní úřad pro Zlínský kraj. Ten připravil prezentaci techniky, kterou celníci používají při své práci a která jen tak k vidění nebývá, například unikátní velkokapacitní rentgen umístěný v kamionu.

Zvláštní vlaky Kroměřížské dráhy

„Součástí Dne uniformovaných sborů budou opět dynamické ukázky různé techniky. Program ale zahrnuje například také rekonstrukci příjezdu prezidenta T.G. Masaryka na vojenské manévry v Dřínově roku 1929,“ popsala Jitka Hozová z radničního odboru kultury a cestovního ruchu.

Kromě historických autobusů budou také jezdit zvláštní vlaky Kroměřížské dráhy na trase Tovačov – Kojetín – Kroměříž – Zborovice a zpět, kterými se lidé mohou na Den uniformovaných sborů svézt a vystoupit na zastávce Kroměříž – Oskol. „Lidé by měli ve vlastním zájmu využít veřejnou dopravu, protože možnosti parkování automobilů jsou v okolí letiště omezené,“ dodala Hozová. Vstup na akci je zdarma, koná se za každého počasí. Po celý den 5. října bude pro motorová vozidla uzavřena silnice z Kroměříže do Trávnických zahrádek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sokolov: Nové byty pro seniory si může prohlédnout veřejnost

17:17 Sokolov: Nové byty pro seniory si může prohlédnout veřejnost

Sedmnáct nových bytů v areálu bývalých chráněných dílen v Gagarinově ulici je hotovo. Město Sokolov …