Kroměříž: V domovech sociálních služeb prokázaly testy jen sedm nakažených koronavirem

13.11.2020 10:11

V pobytových zařízeních Sociálních služeb města Kroměříže (SSKM) proběhlo – dle nařízení ministerstva zdravotnictví – první kolo testování na covid-19. Pozitivních bylo pouze pět klientů a dva zaměstnanci, a to z téměř 800 testovaných osob.

Kroměříž: V domovech sociálních služeb prokázaly testy jen sedm nakažených koronavirem
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž
reklama

„Výsledky testování jsme velmi mile překvapeni. Je vidět, že přijatá opatření, tedy zákaz návštěv domovů pro osoby zvenčí a zákaz opouštět domovy ze strany klientů, fungují. Chápu, že omezení nejsou vůbec příjemná, ale jsou na ochranu zdraví a životů klientů,“ řekl místostarosta Vít Peštuka.

Testování se uskutečnilo 11. listopadu v Domově pro seniory a domově se zvláštním režimem Vážany, Domově pro seniory a domově se zvláštním režimem U Moravy a Domově pro zdravotně postižené Barborka, 12. listopadu se pak testovalo v Domově pro seniory U Kašny a Domově se zvláštním režimem Strom života.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 12972 lidí

„Ve Vážanech byl pozitivně testovaný jeden klient, který neměl příznaky, U Moravy pak měl pozitivní test jeden z pracovníků, opět bez příznaků, na Barborce byli s pozitivním výsledkem testováni čtyři klienti, všichni také bez příznaků a na oddělení, kde vzhledem ke zdravotnímu stavu není možné používat ochranné prostředky, takže výsledek není překvapením, a jeden bezpříznakový pracovník. V domovech U Kašny a Strom života neměl pozitivní výsledek testu nikdo z klientů, ani žádný ze zaměstnanců,“ uvedl vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal. Dvoudenní testování tedy odhalilo celkem sedm pozitivních osob nakažených koronavirem.

Testování v pobytových zařízeních kroměřížských sociálních služeb se provádí antigenními testy výtěrem z nosohltanu, které by měly odhalit právě probíhající infekci. „Výtěr z nosohltanu není pro nikoho příjemný a někteří naši klienti z něho měli trochu obavu. Ale jde o vyšetření trvající pár vteřin, které se dá zvládnout. A nám pomůže odhalit případné nositele viru a ochránit poté ostatní klienty i zaměstnance v konkrétním zařízení,“ dodala ředitelka SSKM Dagmar Klučková, která je také členkou jednoho ze tří testovacích týmů.

Další kolo testování čeká klienty i zaměstnance dle nařízení ministerstva zdravotnictví za 5 dnů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pelhřimov: Hřiště v Městských sadech má nové kvalitní osvětlení

14:56 Pelhřimov: Hřiště v Městských sadech má nové kvalitní osvětlení

Workoutové hřiště v Městských sadech v Pelhřimově získalo v minulých dnech nové kvalitní osvětlení. …