Liberec: Na radnici uctili oběti holocaustu

26.01.2019 12:42

Uctít památku přibližně šesti milionů židovských obětí a dalších milionů nevinných obětí utrýzněných za druhé světové války nejen v koncentračních táborech přišly v pátek 25. ledna do obřadní síně liberecké radnice desítky lidí.

Liberec: Na radnici uctili oběti holocaustu
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec
reklama

Vzpomínkovou akci připravilo u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti jako každý rok statutární město Liberec spolu s Židovskou obcí Liberec.

Pietní shromáždění zahájil projevem primátor Jaroslav Zámečník. „Holocaust ukázal lidstvu, jak snadné je podlehnout fanatismu a jak snadné je vštípit lidem lhostejnost a nadřazenost. Je zodpovědností nás všech, abychom nezapomněli na hrůzy těchto zločinů a na miliony nevinných obětí. V Liberci se o to snažíme společně s Židovskou obcí například projektem Stolpersteine. Kameny zmizelých se jmény obětí holocaustu připomínají Liberečanům konkrétní lidi, kteří v našem městě žili a kteří byli zavražděni v koncentračních táborech,“ řekl primátor.

Na oběti holocaustu zavzpomínali vedle vedení města zástupci židovské obce, Libereckého kraje, armády, Policie ČR a dalších místních organizací, spolků a sdružení. Mezi hosty byli také senátor Parlamentu ČR Michael Canov, poslanec a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Zazněla jména židovských obětí holocaustu

Jako každý rok, tak i na pátečním pietním shromáždění zazněla jména židovských obětí holocaustu. Jména lidí pocházejících z Liberce, jejichž příjmení začínala na písmeno W a Z, předčítala Lea Květ z židovské obce. Jaroslava Hana Maxová, kantorka Židovské obce Liberec, přednesla za všechny oběti modlitby.

V neděli 27. ledna uplyne 74 let od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim (Auschwitz), který se stal symbolem hrůz holocaustu. Proto byl právě 27. leden vyhlášen za Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

V Liberci žilo před válkou téměř 1500 Židů, po válce se z nich do města vrátilo pouhých 37.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bruntál: Vodní záchranáři připravili mola na sezonu

8:36 Bruntál: Vodní záchranáři připravili mola na sezonu

Slezská Harta – Přístavní molo v Mezině pro elektroloď Harta je od jara na novém místě. O jeho přesu…