Během hodinové besedy zhlédly děti krátký osvětový film s tématem šikany a pak se aktivně zapojily do diskuze. Zajímalo je, proč šikana vůbec vzniká, co vede děti k tomu, že začnou někoho jiného šikanovat, jak dlouho šikana na školách existuje a ptaly se i na smutný příběh třináctileté Julie, která si v roce 2015 vzala život, přičemž jednou z příčin byla zřejmě šikana. Dvouletý preventivní projekt Princezna Julie nese název právě na počest zesnulé dívky.
Preventistka Městské policie Liberec Daniela Bušková pak dětem připomněla webovou stránku Nenech to být (www.nntb.cz), skrze kterou je možné rychle a anonymně ohlásit ubližování žákovi na jakékoli škole a v jakékoli třídě kdekoli v České republice. „Je potřeba, aby děti myslely na to, že i přes mnohá opatření se může stát, že se systém o šikaně nedozví a pak může záležet na každém jednotlivci, který o šikaně ví, jak se k tomu postaví – jestli si to nechá pro sebe, nebo se rozhodne nějakým způsobem zasáhnout a svému kamarádovi nebo spolužákovi pomoct,“ uvedla Daniela Bušková s tím, že děti se mohou obrátit také na Linku důvěry nebo okrskáře městské policie.
Podle náměstka primátora Ivana Langra se podobná debata uskuteční postupně na všech libereckých základních školách. „Každý měsíc navštívíme jednu školu. Naším cílem je mluvit s dětmi jinak, probudit v nich zájem o téma šikany a pomoci tomu, aby děti o tomto tématu mezi sebou mluvily a nebyly k němu lhostejné. Proto jsme zvolili platformu žákovských parlamentů. Jednak abychom oslovili všechny věkové kategorie žáků základních škol a také aby se šikana stala jedním z diskutovaných témat při zasedáních žákovských parlamentů,“ konstatoval náměstek primátora Ivan Langr.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV