Litoměřice: Město revitalizovalo bývalé sídlo Posádkové hudby

20.08.2020 19:53

Další z bývalých vojenských objektů nacházejících se v litoměřických kasárnách Pod Radobýlem svítí novotou.

Litoměřice: Město revitalizovalo bývalé sídlo Posádkové hudby
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Slavnostním předáním díla a jeho úspěšnou kolaudací byla ukončena rok trvající rekonstrukce objektu pro podnikatelské využití, zahrnující i vybudování parkovací plochy. Nové sídlo zde pravděpodobně najdou Technické služby města (TSM).

Jde o dvoupodlažní objekt bez podsklepení, který byl postaven mezi lety 1911 až 1916. Řadu let sloužil jako sídlo Posádkové hudby Litoměřice. Stavební úpravy zásadním způsobem nezměnily vzhled, pouze byla odstraněna přízemní přístavba na jižní straně objektu. Došlo k výměně všech výplní otvorů, výměně střešní krytiny, zateplení apod. „Děkuji firmě Hartex, protože dílo bylo zkolaudováno a předáno o půl roku dříve, než stanovoval termín,“ pochválil místostarosta Karel Krejza dodavatele. Poděkoval zároveň i MPO jako poskytovateli dotace a Gabriele Nekolové, předsedkyni Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje, za poradenství. 

Realizace si vyžádala 23,7 milionu korun, z čehož 14,5 milionu činila dotace z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, spravovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) prostřednictvím Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. „Litoměřický projekt je ukázkou toho, jak lze velmi dobře revitalizovat zchátralou a nevyužívanou budovu, a posílit tím další rozvoj města,“ konstatoval dnes Jan Hana, vedoucí oddělení brownfields MPO.

Město hodlá objekt s administrativním zázemím, archívy, skladem, sociálním zařízením, kuchyňkou a parkovištěm pronajmout. „Do výběrového řízení se přihlásil pouze jeden zájemce, a to Technické služby města Litoměřice,“ informoval místostarosta Karel Krejza. Pokud rada města a MPO jako poskytovatel dotace uchazeče potvrdí, dojde již na podzim k přesídlení TSM, které tak uvolní dosud využívané areály Na Kocandě a v záplavové zóně u Labe. TSM by tak získaly v části kasáren Pod Radobýlem kvalitní zázemí umožňující jejich další rozvoj.

Město Litoměřice učinilo další významný krok ve smysluplném využití bývalých kasáren. Postupuje tak v souladu s veřejnou architektonickou soutěží Společnosti Petra Parléře, schválenou Komorou architektů ČR před pěti lety. Ta vytyčila, jakým směrem se v atraktivní lokalitě nabízející výjimečné pohledy na České středohoří a Polabí ubírat. Využití objektu TSM spadá do části určené pro služby a podnikatelské aktivity. V části vyčleněné pro bydlení by mohly najít domov až dvě tisícovky obyvatel, a to s veškerým potřebným zázemím jako škola, školka, sportoviště, ale třeba i domov pro seniorů. „Je zřejmé, že bez silného partnera to však nepůjde vzhledem k tomu, že Litoměřice mají každoročně na investice volných zhruba 70 až 80 milionů korun. Zbývající část tvoří mandatorní, tedy povinné výdaje,“ poukázal Karel Krejza na finanční možnosti města.

Město Litoměřice je vlastníkem zhruba 80 procent bývalých kasáren Pod Radobýlem. Zbývající část odprodal stát ve veřejné dražbě. Kromě jiného je zde i centrální depozitář Památníku národního písemnictví, oblastní archiv či pracoviště Diakonie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

zabavení majetku

Dobrý den, já bych byl s tím zabavováním majetku opatrný. Jednak to ve mě neevokuje nic dobrého. Také si nemyslím, že všichni Rusové můžou za politiku jednoho šílence. Sice si ho zvolili, ale ne všichni a asi ani ne tak úplně dobrovolně. Nebo jste jiného názoru? A hlavní věc co mě zajímá, co byste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pelhřimov: Tradiční festival láká na rekordy i koncerty

22:09 Pelhřimov: Tradiční festival láká na rekordy i koncerty

Akrobati na šálách, Železný Zekon, mistr honáckého biče, rychlojedlík, show na jednokolce, lyžař na …