Litoměřice: Nové pietní místo u hospice slouží pro chvíle vzpomínání na zemřelé

17.09.2022 6:32 | Tisková zpráva

Sedm odlišně opracovaných pískovcových desek ve tvaru obdélníků se schránkami na svíčky tvoří nové pietní místo, kam pozůstalí mohou přijít zavzpomínat na své zemřelé blízké. Nachází se v prostoru parčíku u Hospice svatého Štěpána v Litoměřicích a je určené nejen pro blízké pacientů hospice, ale i pro veřejnost.

Litoměřice: Nové pietní místo u hospice slouží pro chvíle vzpomínání na zemřelé
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Důvodem pro zřízení pietního místa byla podle vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Litoměřicích Renáty Jurkové skutečnost, že ne všichni obyvatelé Litoměřic, převážně senioři, mají možnost dopravit se na hřbitov nacházející se ve vzdálenějších městech nebo obcích. „Evidovali jsme žádosti, které se zřízení takového pietního místa týkaly a rozhodli jsme se jim vyhovět,“ vysvětlila Renáta Jurková. Vzhledem k charakteru poskytované péče v hospici navíc pozůstalí pacientů často chodili zapalovat svíčky na schody u vchodu do zařízení.

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37252 lidí

Ředitelka Hospice svatého Štěpána Monika Marková připomněla, že pietní místo budou moci využít také klienti sousedního Domova seniorů na Dómském pahorku. „Obzvlášť v období Dušiček nebo výročí úmrtí někoho blízkého lidé z domova na pahorku často nemohou z fyzických důvodů dojet na hřbitov, kde jsou jejich blízcí pochováni. I pro ně proto bude toto místo sloužit jako náhradní pro vzpomínání,“ nastínila Monika Marková s tím, že už nyní zahradu u hospice k procházkám klienti sousedního domova pro seniory využívají.

Symbolického otevření a předání pietního místa se v pondělí dopoledne účastnili také starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a biskup litoměřický Jan Baxant. „Věřím, že toto místo bude dobře sloužit svému účelu, a rád bych poděkoval všem, kteří s touto myšlenkou přišli a zasloužili se o jeho vznik,“ uvedl starosta a doplnil, že se jedná o potřebné a zároveň důstojné místo. Biskup Jan Baxant ocenil výběr mimořádně klidné lokality v zahradě hospice. „Je to místo, které přímo vybízí k zastavení a k zamyšlení,“ poznamenal biskup.

Autorem díla, které ze svého rozpočtu hradilo město Litoměřice, je akademický sochař Libor Pisklák. „Na návrzích jsem pracoval asi dva měsíce. Bylo nutné zohlednit i to, že místo není přístupné pro těžkou techniku, z čehož vyplývá i koncept kompozice složené z několika menších kusů,“ vysvětlil Libor Pisklák s tím, že pískovcové stély (kamenný nebo dřevěný památník postavený na obětišti či náhrobku. Většinou se jedná o vztyčenou plochou desku) odkazují na pohřební rituály různých kultur.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Místní diskutovali o podobě páteřní ulice v Droždíně

20:27 Olomouc: Místní diskutovali o podobě páteřní ulice v Droždíně

Zpomalení dopravy a větší bezpečnost. To jsou v kostce hlavní záměry přestavby páteřní ulice v Drožd…