Litoměřice: Zrestaurované renesanční malby zdobí radnici v dvorním traktu

12.08.2017 15:58

Malovaná fasáda ve dvorním traktu domu U Kalicha (radnice) prošla rekonstrukcí. Původní renesanční malby byly v havarijním stavu. Jak vychází ze zprávy Národního památkového ústavu, poslední restaurátorské práce se datují do roku 1992. Jedná se přitom o největší dochovanou malovanou fasádu na území Litoměřic, kde malby dosahují 40 % plochy.

Litoměřice: Zrestaurované renesanční malby zdobí radnici v dvorním traktu
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

„Uchování a prezentace této fasády je důležitá pro celou podobu městské památkové rezervace v Litoměřicích, nejen pro samotný dům č.p. 15/7. Z toho důvodu jsme přikročili k jasnému rozhodnutí fasádu zrestaurovat, a to podle restaurátorského záměru akademické malíčky Evy Votočkové,“ vysvětlila vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Andrea Křížová. Celkové náklady na průzkum, restaurování a obnovu malované dvorní fasády dosáhly nákladů 650 tisíc korun, město tuto částku financovalo 265 tisíci. Zbytek uhradila dotace ministerstva kultury.

Dům U Kalicha byl pravděpodobně středověkým objektem, který prošel zásadní způsobem přestavbou v letech 1570 – 1580. Stavitele Ambrože Balli najala měšťanská rodina Mrázů z Milešovky, konkrétně Jan Mráz z Milešovky, jehož rodina patřila mezi litoměřickými měšťany k nejvýznamnějším. Jan Mráz nechal upravit tento dům, v pramenech nazývaný jako Ronovský či Pod bání, velice výstavně a dům sloužil mj. jako hostinec pro nejvýznamnější návštěvy města Litoměřice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Opravy budovy Starého pivovaru se rozběhly naplno

21:16 Kroměříž: Opravy budovy Starého pivovaru se rozběhly naplno

Rekonstrukce budovy Klubu Starý pivovar se rozběhla naplno. Práce začaly 1. února a skončí nejpozdě…