Litomyšl: Město chce koupit vilu Klára

13.07.2020 18:55

Zastupitelé v červnu schválili odkup zchátralé vily Klára od Pardubického kraje za odhadní cenu 5 milionů Kč. Pro bylo 17 a tři přítomní se zdrželi. Vilu chce město v budoucnu nabídnout k prodeji a mít tak kontrolu nad tím, co s touto historickou budovou a pozemkem bude.

Litomyšl: Město chce koupit vilu Klára
Foto: Archiv
Popisek: Litomyšl
reklama

Tento záměr posvětil i finanční výbor a rada města. Souhlas litomyšlských zastupitelů ještě neznamená, že město vilu skutečně získá, prodej musí ještě v létě schválit i krajské zastupitelstvo. Pokud k odkupu od kraje dojde, město si neplánuje budovu ponechat a vynakládat finance na nákladnou rekonstrukci.

„Velmi jsme na Pardubický kraj tlačili, aby vilu opravili nebo nám ji prodali. Podle vedení kraje je tento majetek zbytný a jsem rád, že se nám z původních odhadů podařilo cenu snížit z deseti a později šesti milionů na konečných pět. Tuto částku náš rozpočet unese a to, že budeme moci ovlivnit, co s budovou dále bude, podle mého výrazně převažuje nad negativy,“ okomentoval rozhodnutí místostarosta Radomil Kašpar.

Vila Klára a její současný stav je podle zastupitelky Dany Kmoškové smutným pozůstatkem provozu léčebny dlouhodobě nemocných a péče Pardubického kraje. „Jsem pro odkup, i když je mi jasné, že na rekonstrukci nemáme. Při rozhodování o dalším využití a prodeji prosím, aby byl vyslyšen i názor občanů a aby bylo vybudováno něco, co bude sloužit veřejnosti, ne jen jednotlivcům,“ prohlásila při jednání.

Původní majitelé před 90 lety při darování vily Klára chtěli, aby sloužila veřejnosti. Podle vedení města se bude na morální závazek, který však není právní podmínkou, při rozhodování o novém osudu budovy myslet a podle současných plánů nebude o novém majiteli rozhodovat pouze nejvyšší cena, ale i záměr. Pokud by jediným kritériem byla cena, mohl by vilu Klára zakoupit kdokoli, kdo má právě volné finance, k předem nejasnému účelu. Tomu chce město zabránit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Vinaři zvou místo historického vinobraní do svých sklepů

21:16 Znojmo: Vinaři zvou místo historického vinobraní do svých sklepů

Vládní opatření proti šíření koronaviru neumožňují pořádat tradiční Znojemské historické vinobraní. …