Litomyšl: Město připravuje Litomyšlský architektonický manuál

14.08.2017 7:35 | Zprávy

Litomyšl je od revoluce známá jako město, v němž se daří současné architektuře. Přičteme-li k těmto stavbám jejich historické předchůdce, například zámek, kostely, dům U Rytířů a naše další klenoty, pochopíme, proč se Litomyšl pravidelně objevuje ve výčtech měst s bohatou architektonickou tradicí.

Litomyšl: Město připravuje Litomyšlský architektonický manuál
Foto: Archiv
Popisek: Litomyšl

V historii našich významných a zajímavých staveb je však povážlivá řada mezer a „bílých míst“. Právě je má pomoci odstranit připravovaný Litomyšlský architektonický manuál (LAM), který bude koncipován jako odborně-popularizační webová databáze více než 150 nejvýznamnějších architektonických objektů, souborů staveb a prostranství 20. a 21. století v Litomyšli i jejich tvůrců. Objekty budou na závěr dvouletého projektu navázány na trasy sedmi stezek, které návštěvníka provádějí městem, a na výlety za jednotlivými stavbami v blízkém okolí Litomyšle. Webové stránky projektu, případně malá doplňující brožura, budou dostupné v češtině i angličtině. První část bude hotová ještě v roce 2017, druhá pak v roce 2018.

Městská galerie Litomyšl se coby zaštiťující organizace manuálu netají tím, že inspiraci našla v jiných českých městech. „Brno bylo prvním městem u nás, které takovýto projekt realizovalo, později se přidala i Plzeň. A na tato velká města chceme v Litomyšli coby třetí v republice navázat. Hlavním odborným garantem našeho projektu a autorkou převážné většiny textů je Anna Šubrtová, jež se dlouhodobě věnuje zpracování a studiu architektonické podoby Litomyšle v tomto období,“ sdělila ředitelka Městské galerie Litomyšl a vedoucí projektu LAM Dana Schlaichertová. Tým spolupracovníků se vybíral velmi pečlivě a je rozmanitý. Za městskou galerii v něm figuruje ještě Zuzana Tomanová, dalšími členy jsou odborník na regionální historii a archivář ze Státního okresního archivu v Litomyšli Stanislav Vosyka, Petr Kočí z Národního památkového ústavu, pražská teoretička architektury Karolína Jirkalová či Lenka Backová, která se litomyšlské historii dlouhodobě věnuje (a mimo jiné pro Lilii připravuje rubriky Kalendárium a Historické (p)ohledy). Díky cyklu pravidelných Procházek (s) městem, které galerie pořádá již druhým rokem, týmu autorů LAM pomáhá řada dobrovolníků z řad pamětníků, milovníků umění a místních nadšenců. „Moc těmto lidem děkujeme za pomoc, protože díky jejich ochotnému vzpomínání získáváme informace a obrazový materiál z rodinných archivů,“ dodala Dana Schlaichertová na adresu pomocníků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Stavba Centra sociálních služeb SMYSL byla zahájena

11:17 Pardubice: Stavba Centra sociálních služeb SMYSL byla zahájena

Město Pardubice zahájilo stavbu dlouho připravovaného Centra sociálních služeb SMYSL v městské části…