Litomyšl: Město připravuje Litomyšlský architektonický manuál

14.08.2017 7:35 | Zprávy

Litomyšl je od revoluce známá jako město, v němž se daří současné architektuře. Přičteme-li k těmto stavbám jejich historické předchůdce, například zámek, kostely, dům U Rytířů a naše další klenoty, pochopíme, proč se Litomyšl pravidelně objevuje ve výčtech měst s bohatou architektonickou tradicí.

Litomyšl: Město připravuje Litomyšlský architektonický manuál
Foto: Archiv
Popisek: Litomyšl

V historii našich významných a zajímavých staveb je však povážlivá řada mezer a „bílých míst“. Právě je má pomoci odstranit připravovaný Litomyšlský architektonický manuál (LAM), který bude koncipován jako odborně-popularizační webová databáze více než 150 nejvýznamnějších architektonických objektů, souborů staveb a prostranství 20. a 21. století v Litomyšli i jejich tvůrců. Objekty budou na závěr dvouletého projektu navázány na trasy sedmi stezek, které návštěvníka provádějí městem, a na výlety za jednotlivými stavbami v blízkém okolí Litomyšle. Webové stránky projektu, případně malá doplňující brožura, budou dostupné v češtině i angličtině. První část bude hotová ještě v roce 2017, druhá pak v roce 2018.

Městská galerie Litomyšl se coby zaštiťující organizace manuálu netají tím, že inspiraci našla v jiných českých městech. „Brno bylo prvním městem u nás, které takovýto projekt realizovalo, později se přidala i Plzeň. A na tato velká města chceme v Litomyšli coby třetí v republice navázat. Hlavním odborným garantem našeho projektu a autorkou převážné většiny textů je Anna Šubrtová, jež se dlouhodobě věnuje zpracování a studiu architektonické podoby Litomyšle v tomto období,“ sdělila ředitelka Městské galerie Litomyšl a vedoucí projektu LAM Dana Schlaichertová. Tým spolupracovníků se vybíral velmi pečlivě a je rozmanitý. Za městskou galerii v něm figuruje ještě Zuzana Tomanová, dalšími členy jsou odborník na regionální historii a archivář ze Státního okresního archivu v Litomyšli Stanislav Vosyka, Petr Kočí z Národního památkového ústavu, pražská teoretička architektury Karolína Jirkalová či Lenka Backová, která se litomyšlské historii dlouhodobě věnuje (a mimo jiné pro Lilii připravuje rubriky Kalendárium a Historické (p)ohledy). Díky cyklu pravidelných Procházek (s) městem, které galerie pořádá již druhým rokem, týmu autorů LAM pomáhá řada dobrovolníků z řad pamětníků, milovníků umění a místních nadšenců. „Moc těmto lidem děkujeme za pomoc, protože díky jejich ochotnému vzpomínání získáváme informace a obrazový materiál z rodinných archivů,“ dodala Dana Schlaichertová na adresu pomocníků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příbram: Veřejný rozbor odpadu na náměstí 17. listopadu

16:09 Příbram: Veřejný rozbor odpadu na náměstí 17. listopadu

Neobvyklý pohled se naskytne v pondělí 12. května občanům Příbrami na náměstí 17. listopadu. V tento…