Litomyšl ve finále soutěže Historické město roku

09.02.2015 15:27

Město Litomyšl soutěží o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2014. Přihláška byla úspěšná v krajském kole a postupuje do celostátního finále. Historickým městem roku byla Litomyšl již v roce 2000.

Litomyšl ve finále soutěže Historické město roku
Foto: Archiv
Popisek: Litomyšl

Litomyšl je nositelem titulu Historické město roku 2000. „Jsme přesvědčeni, že od této doby jsme urazili velký kus cesty a zrealizovali obnovu nejvýznamnějších památkových objektů, které se nalézají v památkové rezervaci, potažmo v zámeckém areálu, a v některých dalších případech jsme těsně před jejich dokončením, včetně zajištěného financování,“ uvádí se ve zdůvodnění žádosti. „Město Litomyšl každoročně vkládá nemalé prostředky do přípravy koncepčních materiálů a studií souvisejících s památkovým fondem, jde cestou finančně náročných architektonických soutěží a spolupracuje s předními architekty jak v oblasti nové výstavby, tak i při zásadních rekonstrukcích památkových objektů a prostor. Např. na projektu Revitalizace zámeckého návrší se výrazně podíleli tito architekti: Josef Pleskot, Aleš Burian, Gustav Křivinka, Marek Štěpán, Petr Hájek, Tomáš Hradečný, Jan Šépka. V jiných částech města mají své realizace či rekonstrukce další renomovaní architekti: Hulec, Hrůša, Pelčák, Krátký, Rudiš, Sendler, Babka, Květ, Vydrová a další,“ píše se dále v jednapadesáti stránkovém dokumentu, který je doplněný řadou fotografií s původním i současným stavem některých objektů. V dokumentu jsou uváděny nejen budovy opravené městem, ale také soukromými subjekty. Nezanedbatelná část přihlášky je věnována projektu Revitalizace zámeckého návrší. „Jestli se nám podaří být Historickým městem roku, tak to bude završení naší práce na zámeckém návrší. Litomyšl by si to zasloužila,“ prohlásil místostarosta Litomyšle Michal Kortyš a dodal: „Některé opravy sice nejsou vidět, třeba pivovar nezaznamenal z venku změnu, ale uvnitř je udělán tak, aby odpovídal dnešním parametrům.“

Soutěž o titul Historické město roku byla založena v roce 1994 a jejími zřizovateli jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo hospodářství, předchůdce Ministerstva pro místní rozvoj. „Držiteli titulu Historické město roku z minulých ročníků jsou Chrudim 2013, Jilemnice 2012, Uherské Hradiště 2011, Znojmo 2010, Beroun 2009, Šternberk 2008, Jindřichův Hradec 2007, Polná 2006, Česká Kamenice 2005, Františkovy Lázně 2004, Spálené Poříčí 2003, Prachatice 2002, Nový Jičín 2001, Litomyšl 2000, Kutná Hora 1999, Klášterec nad Ohří 1998, Kroměříž 1997, Třeboň 1996, Kadaň 1995 a Svitavy 1994,“ vyjmenovává všechny dosavadní držitele titulu Ing. arch. Kamila Matoušková, CSc., která v devadesátých letech iniciovala vznik soutěže Historické město roku.

Slavnostní udílení cen v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón ČR se koná při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který spadá na 18. dubna. Vítězství v krajském kole je oceněno 100 tisíci korunami a držitel titulu Historické město roku získá na obnovu památkového fondu celý 1 milion korun. „Do letošního kola soutěže se přihlásila například tato další města: Český Krumlov, Hradec Králové, Kadaň, Litoměřice, Nový Jičín či Žatec,“ říká Michaela Severová z litomyšlské radnice a dodává: „Doposud  žádné město v historii soutěže neobdrželo cenu Historické město roku dvakrát.“

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je dobrovolná, nestranická a nevládní organizace především historických obcí nebo jejich částí, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Sdružení bylo ustaveno z iniciativy skupiny východočeských měst v listopadu roku 1990 v Litomyšli. V současnosti má přes 200 členů. Od roku 1998 jako hlavní gestor v České republice organizuje Dny evropského dědictví – Dny otevřených dveří památek (The European Heritage Days – EHD), které jsou konány pod záštitou Rady Evropy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: litomysl.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Společné jednání rad. Město s krajem si vycházejí vstříc

11:33 Pardubice: Společné jednání rad. Město s krajem si vycházejí vstříc

Některé projekty v krajském městě se neobejdou bez dobré spolupráce a komunikace mezi krajem a měste…