Město Liberec připravuje modernizaci plaveckého bazénu

01.06.2016 11:36 | Zprávy

Do příprav kompletní rekonstrukce plaveckého bazénu se pustilo vedení statutárního města Liberec. Primátor Tibor Batthyány sestavil pracovní skupinu, která již nechala vypracovat studii modernizace. Třicet let starý bazén dosud neprošel generální opravou, přestože některé technologie a konstrukce jsou již dávno za hranicí své životnosti. Havarijní je stav vzduchotechniky, střechy a obvodového pláště. Naléhavá je i oprava chátrajících nosných konstrukcí, elektroinstalace, rozvodů vody a kanalizace.

Město Liberec připravuje modernizaci plaveckého bazénu
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Vážnost situace si uvědomujeme primátor Tibor Batthyány, který modernizaci bazénu označil za prioritu. Liberecký plavecký bazén navštíví ročně 350 tisíc lidí, patří k nejnavštěvovanějším zařízením tohoto typu v zemi. Po dobu rekonstrukce je nevyhnutelná úplná odstávka provozu. Podle odhadu na dobu 16 až 18 měsíců. Náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela se spolu s oborníky snažili najít řešení, jak provoz zachovat alespoň v omezeném režimu pouze v nové přístavbě, ale bohužel vzhledem k provázanosti technologií žádné z uvažovaných řešení není v praxi reálné.

„Uvědomujeme si, jak výrazné omezení to představuje a že uzavření bude znamenat komplikace hlavně pro plavecké kluby, školy a školky, které využívají bazén na plavecké tréninky a výcviky. Situace je však taková, že pokud se do celkové rekonstrukce nepustíme, hrozí, že budeme bez bazénu. S kluby jsme v kontaktu a uvažujeme o možnostech, jak jim zajistit náhradu. V úvahu připadá i dotování zvýšených nákladů při využití jiných bazénů v době rekonstrukce,“ uvedl primátor Tibor Batthyány.

Celková rekonstrukce bazénu je nevyhnutelná. Odkládá se už několik let. Město jako vlastník investuje ročně do oprav kolem tři čtvrtě milionu korun. „Na návštěvníky působí bazén navenek relativně perfektně, dokonce v hodnocení návštěvníků jsme na předních místech v rámci ČR, ale pod povrchem je realita zoufalá. Důležitá technologická zařízení jsou absolutně dožitá. Náklady na provoz jsou vysoké, chybí například rekuperace, která by zajišťovala úsporu tepla a z pohledu dnešních standardů v energetické náročnosti opravdu pokulhává. Kromě toho není bazén bezbariérový a neplní mnohé dnešní normy,“ upřesnil primátor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Liberec

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jičín: Další části vodovodu a kanalizace majetkem VOS

22:09 Jičín: Další části vodovodu a kanalizace majetkem VOS

Zastupitelstvo města Jičína na doporučení Rady města schválilo nepeněžitý vklad majetku do Vodohospo…