Vznikne ve východní průmyslové zóně nedaleko obce Řepov. Toto moderní a ekologické zařízení do budoucna zcela nahradí dožívající michalovickou skládku a na rozdíl od skládek a spaloven umožní zásadní část dovezeného odpadu dále zpracovat a využít. Další stěžejní výhodou celého projektu je fakt, že se bude realizovat s významnou podporou státní dotace a že bude možné v jeho rámci vyrábět alternativní palivo v podobě peletek, které bude možné spalovat v nedaleké teplárně ŠKO-ENERGO.
Primátor Raduan Nwelati dnes na tiskové konferenci zdůraznil, že projekt centra odpadů nerealizuje ani nefinancuje město. Stavbu s náklady přes 479 mil. Kč realizuje společnost Compag s tím, že zhruba 179 milionů korun pokryje dotace od SFŽP a zbytek firma s využitím úvěru u České spořitelny ve výši 292 mil. Kč. K zajištění řádného splácení úvěru požaduje Česká spořitelna ručitelský závazek společníků Compagu. V případě prodlení závazků Compagu vůči bance bude město Mladá Boleslav hradit závazky do celkové výše 49% aktuální výše pohledávek banky. Za zbývajících 51% závazků vůči bance bude ručit rakouský partner. Zastupitelstvem podepsané smlouvy vyžaduje také Státní fond životního prostředí k podpisu smlouvy o udělení dotace.
V současné době je k dispozici projektová dokumentace, vydané stavební povolení, vysoutěžená dodavatelská firma Geosan Group a čeká se na přidělení slíbené dotace. Stavba by tak mohla začít ještě během podzimu. Město, rakouský partner i banka si formou odborných analýz důkladně předem ověřili, že financování centra a jeho provozu je postavené tak, aby přinášelo zisk a nebyly ani problémy se splátkami úvěru.
Primátor také uvedl, že tento projekt byl nejlepší alternativou, jak vyřešit likvidaci komunálního odpadu po skončení životnosti michalovické skládky. Při variantě, že by se totiž odpad vozil na jinou skládku nebo do nějaké spalovny, vzniká stejný problém. Výrazně by se zvýšily náklady na dopravu odpadu do vybraného zařízení a město by především bylo v područí diktátu cen cizích provozovatelů těchto zařízení. Případná výstavba nové skládky by byla jednak drahá, jednak neperspektivní a neekologická. Případná výstavba spalovny by jednak byla neúměrně drahá, jednak by ji současná koalice stavět ani nechtěla. Radnice i Compag tedy podpořili projekt mechanicko-biologické úpravny odpadů, které se provozují úspěšně i v zahraničí a které mají před sebou budoucnost.
Cílem toho zařízení je pokud možno co nejvíc složek směsného komunálního odpadu využít pro výrobu energie, ať už elektrické či jako paliva. Technologie se dělí na dvě hlavní části. První je třídírna části odpadu, která je využívána pro výrobu alternativního paliva. Druhá je fermentační stanice, která by měla vyrábět bioplyn a následně z bioplynu elektrickou energii. Jak potvrdil jednatel Compagu Radek Lizec, zbyde maximálně 15 procent odpadu, který se bude vozit na skládku. I tento zbývající odpad má ovšem šanci využití jako materiál pro sanační práce a snahou firmy navíc bude podle možností toto zbytkové množství odpadu ještě snížit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: mb-net.cz
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

16:26 Zlín: V pondělí začne prohlídka všech komunikací
Získat podrobná a především aktuální data o technickém stavu komunikací na území celého Zlína, které…
- 11:28 Tábor založí energetické společenství
- 7:33 Žatec: Město uvolnilo peníze na zajištění střechy sladovny Dreherova pivovaru
- 20:36 Karlovy Vary: Primátorka města přijala norského Chargé d´affaires
- 16:26 Plzeň: Festival Summer Circus oživí město
- 11:28 Děčín: Nejen nové toalety zvyšují komfort cyklistů