Náchod: Kladské pomezí si připomíná 200. výročí narození Boženy Němcové

24.01.2020 15:03

Božena Němcová, nejslavnější česká spisovatelka, strávila velkou část svého života v Ratibořicích, které jsou součástí turistického regionu Kladské pomezí. Letos uplyne 200 let od jejího narození.

Náchod: Kladské pomezí si připomíná 200. výročí narození Boženy Němcové
Foto: Náchod
Popisek: Náchod
reklama

U příležitosti tohoto významného výročí připravuje Kladské pomezí, o.p.s. nový projekt s názvem Božena 200. V rámci projektu bude vydána nová tiskovina mapující místa regionu, do jejichž historie se Božena Němcová zapsala. Dalším cílem je připomenout její život a dílo z různých úhlů pohledu a přiblížit je zajímavou formou současné generaci. Většina z nás si Boženu Němcovou představí jako slavnou českou spisovatelku, ale neměli bychom zapomínat na to, že byla také národní buditelkou, hybatelkou společenského života či jednou z prvních feministek. Všechny informace budou sjednoceny do nové sekce webu www.kladskepomezi.cz, kam bude průběžně doplňován i přehled akcí, které se letos k tomuto výročí v našem kraji uskuteční.

Projekt vzniká za úzké spolupráce s Českou Skalicí a Červeným Kostelcem. Právě tato dvě města regionu jsou s odkazem Boženy Němcové spjata nejvíce. Ačkoliv se narodila 4. února 1820 ve Vídni, již o rok později se s rodiči přestěhovala do Ratibořic nedaleko České Skalice. Zde prožila šťastné dětství, ke kterému se ve vzpomínkách vracela ve své tvorbě. Snad každý z nás si Ratibořice spojí s dějištěm jejího nejslavnějšího díla Babička. V Červeném Kostelci pobývala několik měsíců po svém sňatku s úředníkem finanční stráže Josefem Němcem. Nějaký čas strávili také v Josefově. Za svůj krátký život se Božena Němcová stěhovala více než dvacetkrát. Pobývala v Čechách i v zahraničí a zemřela v lednu roku 1862 v Praze.

Životní příběh Boženy a Josefa Němcových zachycuje minisérie České televize „Božena" s Aňou Geislerovou v hlavní roli, která se letos v premiéře objeví na televizních obrazovkách. Natáčení probíhalo v loňském roce i na několika místech Kladského pomezí - v Novém Městě nad Metují, Ratibořicích či v Josefově.

Letošní výročí budou připomínat akce nejen v našem kraji, ale po celé republice. Česká národní banka při této příležitosti vydává stříbrnou pamětní minci s portrétem spisovatelky v nominální hodnotě 200 Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Ulici 8. května čeká v letošním roce kompletní rekonstrukce

21:23 Olomouc: Ulici 8. května čeká v letošním roce kompletní rekonstrukce

Celkovou rekonstrukcí projde v následujících měsících jedna z nejfrekventovanějších ulic v centru Ol…