Nový Bor zvažuje převod majetku a infrastruktury tepelného hospodářství na městskou společnost

20.04.2017 6:30

Narovnání majetkových vztahů mezi městem Nový Bor a její 100% společností Teplo Nový Bor, s. r. o. by měl zajistit zvažovaný prodej majetku a infrastruktury související s výrobou tepla a teplé vody za 21,9 milionů korun. Zastaralá technologie potřebuje modernizaci v řádech milionů korun. Ta je ale za stávajících podmínek pro obě strany nereálná. Pro město představují příliš velkou zátěž, obchodní společnost nemůže zase investovat do cizího majetku.

Nový Bor zvažuje převod majetku a infrastruktury tepelného hospodářství na městskou společnost
Foto: René Latko / novy-bor.cz
Popisek: Nový Bor

„Jde o strategické rozhodnutí, které zajistí potřebné investice do tepelného hospodářství a  hlavně zaručí zákazníkům i nadále jednu z nejnižších cen tepla v regionu, která je nyní 531 korun za gigajoul,“ předesílá starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Teplo Nový Bor, které zásobuje energií zhruba polovinu domácností ve městě, má doposud tepelné hospodářství pouze v pronájmu. „Nájemné se každý rok mění podle výše odpisů, což se promítá do ceny tepla pro koncové zákazníky. Sjednocením vlastnictví a provozování technologií se nám uvolní ruce. Budeme moci tvořit odpisy, a tím pádem volné prostředky do vlastního fondu na investice a obnovu soustavy, která je na hranici životnosti. Sníží se nám náklady na výrobu tepla a budeme moci odběratelům nabídnout zajímavou a dlouhodobě stálou cenu. Transakce tak bude mít pozitivní vliv na ekonomiku provozu a dlouhodobou stabilitu společnosti,“ vysvětluje Michal Vlček, který jednání o prodeji z pozice jednatele Tepla Nový Bor inicioval.

Rozhodovat o něm budou zastupitelé. Pokud jej schválí, získá město do svého rozpočtu za technologie a nemovitosti celkem 21,9 milionů korun. Cena je tržní a vzešla ze znaleckého posudku. Společnost by ji měla uhradit postupnými splátkami do roku 2031, čímž se zajistí její finanční stabilita. I po prodeji zůstane město stoprocentním společníkem.  Protože jde o strategický majetek města, jehož prostřednictvím se zajišťují základní potřeby obyvatel, je prodej podmíněný například zřízením zástavního práva nebo zákazem prodeje nemovitosti a jejího převodu na jiného majitele. Současně s tím chce město uplatňovat úrok 1,8% ročně na dosud nesplacenou část kupní ceny.

Vedle příjmu z prodeje by mohlo město také začít uplatňovat vlastnická práva i ve formě výplat z dividend ze zisku. To aktuálně není možné. Společnost kvůli úhradě nájemného nemá dostatek kapitálu na investice a město jako vlastník nemůže čerpat vznikající zisk.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…