Cílem bylo procvičit postupy zasahující potápěčské a dekontaminační skupiny při zásahu pod vodní hladinou v kontaminovaném prostředí a prověřit spolupráci hasičských potápěčů z Olomouckého a Královéhradeckého kraje. Dalšími cíli bylo procvičit součinnost s orgány ochrany veřejného zdraví a vodoprávním úřadem. Tématem cvičení s názvem Voda 2016 byl nácvik zajištění nouzové dodávky vody, odběr a analýza vzorků vody a řešení výpadku části technologií čistírny odpadních vod.
Cvičení simulovalo situaci, kdy od nočních hodin nahlašují občané na vodárenský dispečink případy nevolností, doprovázené průjmy a zvracením. Na základě přítomnosti chemických látek byla potvrzena možná mikrobiologická kontaminace vody ve vodovodu. Z tohoto důvodu bylo třeba neprodleně řešit možnosti nouzového zásobování vodou a zjistit analýzu vzorků vody. Do řešení vzniklé situace se zapojily složky integrovaného záchranného systému a další subjekty, kterými jsou provozovatelé vodovodní a kanalizační sítě, orgány ochrany veřejného zdraví a orgány krizového řízení města Olomouce.
Na cvičení se podíleli jednotky hasičských potápěčů z Olomouce a Hradce Králové, mobilní chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, krajští hygienici, pracovníci Moravské vodárenské, havarijní služba statutárního města Olomouce a další složky. „Dnešní cvičení ukazuje, na jaké možné alternativy je nutné myslet při zajištění bezpečnosti obyvatel města. Za sebe mohu říct, že jsem rád, že právě v Olomouci máme speciální jednotku hasičských potápěčů, jednou z pouhých dvou v České republice,“ uvedl náměstek primátora Martin Major. „Na cvičení bylo důležité zejména to, že mohla být prověřena součinnost různých složek Integrovaného záchranného systému. Perfektní spolupráce je v krizové situaci podmínkou dobrého zvládnutí.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: PV
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

7:05 Plzeň zlepšila recyklaci elektroodpadu, loni odevzdala přes 7 tun elektrozařízení
Město Plzeň odevzdalo v loňském roce k recyklaci 7 367 kilogramů vysloužilého elektrozařízení, což j…
- 22:12 Ostrava: Zájem o menstruační vložky v ostravských školách je značný
- 19:09 Kladno: Rekonstrukce náměstí Svobody odstartuje počátkem září
- 16:13 Liberec: Obnova zdí v Zahradě vzpomínek
- 13:14 Pardubice usnadní práci pečovatelům. Nová parkovací místa urychlí domácí péči
- 10:07 I kontejnery tvoří veřejný prostor. Brno přijalo standardy sjednocující jejich vzhled