Olomouc: Se začátkem semestru se do města vrací pětina obyvatel

18. 9. 2017 12:14

V nadcházejících dnech Olomouc opět zaplaví více než dvacet tisíc posluchačů Univerzity Palackého. Ačkoliv semestr začal například na lékařské fakultě už tento týden, drtivá většina studentů dorazila o víkendu a počátkem týdne. Mezi nimi je i více než sedm tisíc studentů, kteří se zapsali do prvních ročníků. Ani jejich počet však není konečný, protože zápisy stále probíhají.

Olomouc: Se začátkem semestru se do města vrací pětina obyvatel
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Olomouc – univerzitní město „Právě pro nově nastupující studenty se v posledních týdnech uskutečnilo hned několik adaptačních kurzů a každý z nich obdržel u zápisu bedekr KudyKam – Průvodce prváka po UP,“ uvedla Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí univerzity. Stejně tak již univerzita přivítala své nové studenty ze zahraničí. Ti dorazili z padesáti zemí světa včetně Guatemaly, Pákistánu nebo Jižní Koreje. „Začátek akademického roku je nejen pro univerzitu velkým okamžikem, neboť v polovině září se Olomouc opět stává studentským a kosmopolitním městem plným energie,“ dodal Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy.

Na příliv studentů se připravují nejen fakulty nebo Sportovní hala UP, která prochází rozsáhlou rekonstrukcí, ale i Správa kolejí a menz. „Už za pár dní nás na kolejích čeká nával studentů, kteří se budou chtít ubytovat. Proto letos přicházíme s novinkou. Při každé ubytovací komisi na příslušné koleji bude fungovat informační stanoviště, kde studentům ochotní kolegové zodpoví případné otázky, které uspíší orientaci i ubytovací proces,“ řekl Josef Suchánek, ředitel kolejí a menz. Koleje Univerzity Palackého letos nabízí téměř pět tisíc lůžek.

Oslavy 300 let i Noc vědců

Ruch spjatý s univerzitou v příštích týdnech posílí i několik velkých univerzitních akcí. V pátek 22. září proběhnou oslavy 300 let budovy Cyrilometodějské teologické fakulty, kde mimo jiné vystoupí i arcibiskup Jan Graubner, kněz Zbygniew Czendlik nebo moderátorka Daniela Drtinová. „V úterý 26. září proběhne v areálu kolejí UP velká seznamovací akce nejen pro prváky, kterou vůbec poprvé pořádá univerzita. Akce s názvem Meet UP, která nabídne i bohatý kulturní program, je ale určena i široké veřejnosti,“ upřesňuje Sýkorová Dvorníková. Kromě toho v pátek 6. října proběhne další ročník Noci vědců. Akce popularizující vědu a výzkum na univerzitě jen loni přilákala přes šest tisíc návštěvníků.

Semestr ve znamení digitalizace

Na studenty čeká letos hned několik novinek spjatých se studiem a jeho správou. Po letech končí, vyjma lékařské fakulty, papírový index – tradiční symbol studia na vysoké škole. Dalších vylepšení se dočkala i UPlikace – mobilní aplikace pro správu studia, kterou využívají studenti od loňského roku a která je v českém vysokoškolském prostředí stále unikátní. „Nově přímo prostřednictvím aplikace mohou vyučující zapisovat známky, studenti zase v aplikaci uvidí, kdo s nimi bude chodit na daný předmět. K dnešnímu dni přitom aplikaci, která byla vyvinuta přímo na univerzitě, aktivně využívá téměř šest tisíc studentů a pedagogů,“ shrnuje novinky Lukáš Novák, autor aplikace. Nového kabátu se během nadcházejícího semestru dočká i interní webový Portál pro studenty a zaměstnance.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Město dokončilo opravu povrchu Vodní ulice

21:10 Kroměříž: Město dokončilo opravu povrchu Vodní ulice

Kolaudací nového chodníku a komunikace opravy ve Vodní ulici definitivně skončily. První etapa prací…