Olomouc: Záchrana unikátního výtvarného prostoru začíná. Sál Komenia projde péčí restaurátora

29.04.2016 16:19

Nepříliš známý, o to však unikátnější je slavnostní sál v historické budově Základní školy Komenium. Právě nyní začíná první etapa odborných restauračních zásahů, které sálu vrátí jeho někdejší lesk. Restaurátorské práce provádí renomovaný restaurátor Radomír Surma. O záchraně fascinující historizující freskové výzdoby rozhodla olomoucká radnice.

Olomouc: Záchrana unikátního výtvarného prostoru začíná. Sál Komenia projde péčí restaurátora
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

V první etapě se restaurování dočká rozměrný strop, odborníci zrenovují a doplní i původní osmiramenný lustr. „Na první část oprav, která bude stát zhruba 1,9 milionu korun, přispěje dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, a to ve výši 850 tisíc korun, zbývající část uhradí město ze svého rozpočtu. Také další etapy budeme plánovat i s ohledem na aktuální možnosti získání dotací,“ uvedl investiční náměstek primátora Filip Žáček. Podle odhadu z restaurátorského průzkumu by celá rekonstrukce měla vyjít až na 8,3 milionu korun.

„V dalších fázích bychom chtěli restaurovat také všechny zdi sálu, malované dveře i podlahu sálu. Bude třeba také doplnit třináct nástěnných replik. Nejen unikátní a odborníky ceněný slavnostní sál, ale celá budova ZŠ Komenium má nezanedbatelnou historickou hodnotu. Také proto jsem rád, že se nám podařilo alespoň tyto dílčí, ale velmi potřebné, opravy započít,“ vysvětlil náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek. Dodal také, že po dokončení rekonstrukce sálu bude třeba uvažovat i o jeho využití. Ke slavnostním příležitostem by jej mohly podle Pavla Urbáška využít například různé olomoucké instituce.

Při dnešním kontrolním dni se zástupci města setkali i s restaurátorem Radomírem Surmou, který je seznámil s aktuálními zjištěními o stavu nástropní fresky. „Teprve z lešení jsme mohli zjistit skutečný stav fresky na stropě. Bude nutné provést očištění maleb, fixaci bronzových prvků a zajištění tektonických prasklin,“ řekl restaurátor s tím, že například viditelné pukliny v římse sálu musely vzniknout už krátce po stavbě budovy.

Slavnostní sál v budově, která vznikla v letech 1873 až 1875, je na všech stěnách i na stropě vyzdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu. Diváka při pohledu na výzdobu sálu fascinuje hustota a složitost výjevů i ornamentálních prvků. Ačkoliv je historizující styl v architektuře vnímán jako méně vzácný, protože staveb v tomto slohu existuje větší množství, obdobná malířská výzdoba v takovém rozsahu a provedení je skutečným unikátem, který nemá v tuzemsku srovnání. Hlavním autorem freskové výzdoby, na níž se podílelo více tvůrců, je pravděpodobně malíř José Hilber, a vznikla roku 1892. Význam školy samotné potvrzuje i její historie. Prvotním důvodem k této velkorysé stavbě byla nejen praktická potřeba nových prostor, ale i snaha o zvýšení prestiže školství v Olomouci. Myšlenka stavby školy zaujala i samotného císaře, který si nad stavbou vzal patronát a školu osobně navštívil. Foto ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Ekofond jako základ nadstandardní péče o zeleň ve městě

16:14 Jihlava: Ekofond jako základ nadstandardní péče o zeleň ve městě

Ekofond je peněžní fond města Jihlavy, jež se zabývá distribucí finančních prostředků k provozu sprá…