Olomouc: Zastupitelé schválili vyrovnaný rozpočet na příští rok

15.12.2018 10:37

S vyrovnaným rozpočtem bude příští rok hospodařit statutární město Olomouc. Pro návrh koalice zvedlo ruku 33 ze 45 zastupitelů. Příjmová kapitola pro rok 2019 počítá s částkou 2,579 miliardy korun, což je zhruba o 127 milionů korun více než letos.

Olomouc: Zastupitelé schválili vyrovnaný rozpočet na příští rok
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

V novém roce dostanou více peněz městské části, město bude investovat do školních budov, vodohospodářské infrastruktury, komunikací i do zvelebování veřejných prostranství a zeleně.

„Sestavování rozpočtu na rok 2019 bylo specifické v tom, že jej z velké části nachystalo předchozí vedení města. Z našeho pohledu je výsledek uměním možného. Dovedu si představit dílčí přesuny mezi položkami, které jsou však marginální z pohledu toho, jaký rozpočtový výpadek máme kvůli změně v rozpočtovém určení daní a jaké reálné možnosti jsme měli při jeho sestavování,“ uvedl při jednání městského zastupitelstva primátor Mirek Žbánek. Zdůraznil, že nebylo jednoduché projednat a prozkoumat všechny jednotlivé položky a být s nimi v souladu. „Rozpočet není z mého pohledu úplně dobrým rozpočtem, ale reaguje na situaci, v jaké se město nachází,“ vysvětlil primátor a připomněl dluh ve výši dvou miliard korun.

Rozpočet příštího roku přidá komisím městských částí ke stávajícím 10,8 milionům dalších deset milionů korun. „Ty jsou určeny na estetizaci veřejného prostranství a revitalizaci zanedbaných míst,“ řekla náměstkyně primátora pro ekonomiku Eva Kolářová. Na 2,5 milionů korun se taká zvyšuje částka pro kluby seniorů. Město bude příští rok investovat do školních objektů a do vybudování polytechnických učeben 7,5 milionů korun, což je o 2,4 milionu korun více než letos. Zrovna tak o 6 milionů korun se navýší kapitola obnovy památek. Z rozpočtu bude v příštím roce také směřovat mnohem více financí do vodohospodářské infrastruktury. Celková suma se zvedne z 51 na 81 milionů korun. Na investice a velké opravy je v rozpočtu pro příští rok určeno skoro 456 milionů korun. „Primárně budeme podporovat investiční akce spolufinancované z dotací příslušných ministerstev nebo z Evropské unie. Především je ale chceme rozprostřít po celém katastru města i do jeho vzdálenějších částí,“ komentoval rozpočet investiční náměstek Martin Major.

Opozice předložila tři protinávrhy

Vyrovnaný rozpočet města dostojí všem závazkům. „Naplníme všechny povinnosti, které na nás klade stát v přenesené působnosti nebo mandatorních výdajích a přitom zajistíme kvalitní a dostupné veřejné služby občanům, které jsou pro nás prioritou,“ zdůraznil primátor Žbánek.

Návrh rozpočtu schválila už dříve městská rada a doporučil jej schválit i finanční výbor, který se jím důkladně zabýval. Opozice předložila tři protinávrhy, které ale zastupitelstvo neakceptovalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Za problémy s platbou parkovného nemůže vždy město

16:07 Mladá Boleslav: Za problémy s platbou parkovného nemůže vždy město

V poslední době si někteří občané začali ve větší míře stěžovat, že mají problémy s placením poplatk…