Opava: Město zakoupilo do svého vozového parku první elektromobil

19. 8. 2019 11:38

Zaměstnanci odboru životního prostředí magistrátu začnou už brzy jezdit na své pracovní schůzky, šetření v terénu a další jednání novým elektromobilem. Ten bude vůbec prvním ve vozovém parku města.

Opava: Město zakoupilo do svého vozového parku první elektromobil
Foto: liberix.cz
Popisek: Opava
reklama

„Jedná se o první vlaštovku, pevně však věřím, že do budoucna bude elektromobilů využívaných magistrátem potažmo městem přibývat. Už jenom proto, že právě město by mělo být propagátor moderních ekologických technologií, které šetří naše životní prostředí a v této oblasti jít občanům příkladem,“ uvedl náměstek primátora Michal Jedlička a dodal, že využívání elektromobilů je mimo jiné jedním z prvků Plánu udržitelné mobility.

Nový automobil nahradí starší vyřazený, se spalovacím motorem. Na jeho pořízení získalo město dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši 250 tisíc korun. Celkově stál 815 tisíc, zbytek byl uhrazen z městské kasy. Investice se však městu vyplatí. Používání elektromobilů přispívá nejen ke snižování emisí a hlukové zátěže z dopravy, ale navíc šetří i provozní náklady. Pořizovací cena auta je sice vyšší, samotný provoz je ale naopak podstatně levnější. Zatímco u benzínového auta při spotřebě sedm litrů na 100 kilometrů vyjde kilometr na dvě koruny, u elektropohonu je cena výrazně nižší, pod korunu na km. „Výhodou tohoto vozu je nejen jeho ekologický provoz, ale také úspora nákladů na pohonné hmoty a díky odlišnému jízdnímu stylu také následná větší bezpečnost provozu,“ shrnul hlavní plusy náměstek Jedlička.

Do ulic Opavy by měl nový borůvkový Renault Zoe vyjet v nejbližších týdnech, automobil musí firma dodat podle smlouvy nejpozději do půl roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Přípravy na stavbu dalších protipovodňových opatření pokračují

8:37 Brno: Přípravy na stavbu dalších protipovodňových opatření pokračují

Rada města Brna ve středu projednala tři body týkající se protipovodňových opatření (PPO). Zastupite…