Opava: Zvedněte hlavu, uchvátí vás vznášející se drátěné sochy

18.05.2019 10:45

Drátěné plastiky Veroniky Psotkové zaplní od 21. května prostor kolem Obecního domu v Opavě. Jedinečné artefakty budou k vidění až do 27. října. Téměř půlroční expozice, kterou připravila Opavská kulturní organizace (OKO) nese název Doma.

Opava: Zvedněte hlavu, uchvátí vás vznášející se drátěné sochy
Foto: liberix.cz
Popisek: Opava
reklama

Sochařka Veronika Psotková se touto výstavou symbolicky vrací do Opavy, kde se narodila a kde také vytvořila a vystavila své první drátěné figury. Drátěné plastiky tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci a sama autorka je vnímá jako transparentní sochařské kresby, které neustále reagují na změnu světelných podmínek. V loňském roce její obří drátěné sochy ovládly například Dolní oblast Vítkovice.

„Výstava v Opavě pro mě znamená především symbolický návrat ke kořenům,“ vysvětluje Veronika Psotková. „K vidění bude šest instalací vytvořených z 21 drátěných figur, mezi nimi například sousoší “Velké prádlo”, “Napojení” a úplně čerstvé “Mum’s Coffee”. Díla, se budou vznášet nad úrovní ulic Ostrožné a Beethovenovy kolem Obecního domu,“ dodává autorka.

„Sochy Veroniky Psotkové se v různých prostředích proměňují a přizpůsobují kontextu daného místa, které jim umožňuje pokaždé nové náhledové perspektivy,“ vysvětluje Jan Kunze, dramaturg OKO a kurátor výstavy. „Obecní dům, který stojí na pomezí zástavby a parku, nabízí prostor pro interakci figur s fasádami městského prostoru i přirozené prolínání do parkových struktur,“ dodává Jan Kunze.

Sochařka Veronika Psotková vystavuje na tuzemské i zahraniční výtvarné scéně ve skupinových i samostatných výstavách. Její práce jsou u nás ve veřejném prostoru k vidění například na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi nebo v Obchodním centru Forum v Liberci. V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Fanoušci rychlých kol mohou vyrazit za MotoGP na Moravské náměstí

12:33 Brno: Fanoušci rychlých kol mohou vyrazit za MotoGP na Moravské náměstí

Přestože se motocyklová Grand Prix České republiky 2020, pojede bez diváků, fanoušci rychlých kol o …