Ta pak byla v pondělí 5. října 2020 uložena do Památníku padlým za Těšínsko na hřbitově ve staré Orlové za účasti všech, kteří léta usilovali o generální opravu tohoto válečného hrobu.
„Ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, že v památníku byla nalezena schránka z roku 1928, jsme se okamžitě shodli na tom, že zubem času poznamenanou schránku nahradíme novou. To se nám teď povedlo, za což jsme moc rádi, protože to považujeme za významnou událost ve dvaadevadesátileté historii památníku. Za město Orlová jsme do schránky vložili jak dobové dokumenty či jejich kopie, tak dokumenty a předměty ze současné doby,“ říká k věci starosta Orlové Mgr. Miroslav Chlubna.
Konkrétně se jednalo o původní projektovou dokumentaci pro výstavbu památníku obětem sporu o Těšínsko a o projektovou dokumentaci jeho generální opravy, která momentálně probíhá. Dále šlo o stavebně-historický průzkum, ručně psanou zprávu o současném stavu památníku, desku z korozivzdorné oceli s vygravírovaným textem, kopii brožury „Těšínským hrdinům!“, která byla nalezena v původní schránce, pamětní plaketu a odznáček města Orlové.
Ředitel muzea Těšínska PaedDr. Zbyšek Ondřeka na setkání připomněl, že v hrobech, které jsou součástí památníku, je pohřbeno 55 obětí polsko-československého sporu o Těšínsko z let 1918 až 1920. Ne všichni jsou vojáci, kteří padli v tzv. sedmidenní válce na Těšínsku. S vojáky je zde pohřbeno i osm civilních obětí z tzv. plebiscitního období z roku 1920. Jsou to čeští vlastenci – horníci, učitelé a jiní, kteří byli zavražděni v době příprav plebiscitu, tzn. lidového hlasování, úkladně polskými bojůvkáři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV