Ostrava: Město dokončilo cyklostezku mezi Hrušovem a Bohumínem

21.10.2019 10:02

Novou, 1,2 kilometru dlouhou cyklostezku, kterou letos za 8,9 milionů korun vybudovalo mezi Hrušovem a Bohumínem město Ostrava s využitím evropské dotace, mohou vyzkoušet rekreační cyklisté v sobotu 19. října. Připojí se tak ke společnému cyklovýletu česko-polským příhraničím.

Ostrava: Město dokončilo cyklostezku mezi Hrušovem a Bohumínem
Foto: worldwide.com
Popisek: Ostrava, ilustrační foto

Trasa navazuje na síť dalších stezek pro kolaře vedoucích až do polských obcí. Na společném výletě se cyklisté seznámí s turistickými novinkami. Patří mezi ně například cykloboxy, pikniková místa, odpočívadla, lavičky i cyklistické značky a informační cedule. V cílovém místě na starém hraničním přechodu v polských Chałupkách bude na účastníky akce od 13 hodin čekat občerstvení v podobě polského bigosu a teplého nápoje, jako bonus pak také drobné cyklistické vybavení. Setkání zpestří svým vystoupením umělecké soubory.

„Zveme všechny rekreační cyklisty, aby se k nám připojili a seznámili se s novými možnostmi cyklotoulek v okolí Ostravy. Naplánovánu máme trasu v délce dvanácti kilometrů v jednom směru. V sobotu o půl 12 společně vyrazíme z Komenského sadů, sraz máme přímo za radnicí," pozvala zájemce o rekreační cyklistiku náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Novinky pro cyklisty se podařilo vybudovat díky dvouletému, česko-polskému projektu, do kterého byly spolu s Ostravou a Bohumínem zapojeny také polské obce Krzyżanowice, Gorzyce a Mszana.

„Možnost zapojit se do projektu jsme uvítali, protože nám dal možnost vybudovat cyklistickou trasu E mezi Hrušovem a Vrbicí, která umožní propojení cyklotrasy z městské části Ostrava-Hrušov až do Bohumína po pravém břehu řeky Odry. Cílem společného projektu je rozšíření sítě cyklostezek a jejich vybavení doprovodnou infrastrukturou. Jeho realizace spojí partnerské obce Polska a Česka a zdůrazní turistické a kulturní hodnoty pohraničí, zvýší návštěvnost atraktivních míst, ale také vytvoří samostatný turistický produkt v podobě nové, propojené sítě cyklotras," uvedla náměstkyně Kateřina Šebestová.

Cyklostezka mezi Hrušovem a Vrbicí, kterou budovalo město Ostrava, stála 8 871 091 korun. Pětaosmdesát procent z této částky pokryje evropská dotace, město Ostrava hradí deset procent, tedy 887 109 korun a pět procent je podpora ze státního rozpočtu.

Výlet na kolech po nových cyklistických okruzích naplánovali na sobotu partneři projektu. Z Ostravy se bude vyjíždět společně od Nové radnice v 11.30. V poledne se ostravský peleton na koblovském mostě setká se skupinou, která vyjede z Bohumína, a potom budou společně pokračovat k starému přechodu v Chałupkách. Všichni účastníci akce dostanou zdarma cyklomapu s vyznačenými okruhy.

„Na hraničním přechodu v polských Chałupkách přichystali polští partneři hudební program, který začne v jednu hodinu po poledni a potrvá do pozdních odpoledních hodin," doplnila manažerka projektu Radka Michalíková.

Českou stranu bude v kulturním programu reprezentovat Slezský soubor Heleny Salichové, který předvede taneční a hudební folklor Opavského Slezska. Prezentovat se budou všechna města i obce.

Projekt zpřístupnění Odry a Olše je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg V-A Česká republika - Polsko. Rozsáhlé investiční akce u všech partnerů dosáhly celkově nákladů přibližně 20 milionů korun. Jejich cílem bylo zlepšit turistické podmínky v příhraničí a rozšířit cyklistické trasy i možnosti odpočinku ve vybraných lokalitách.

Ostrava má aktuálně zhruba 260 kilometrů tras pro cyklisty a další buduje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Ladovský advent s kocourem Mikešem, fotostěnou i staročeskou zabíjačkou

7:35 Znojmo: Ladovský advent s kocourem Mikešem, fotostěnou i staročeskou zabíjačkou

První adventní neděle je za dveřmi a s ní také zahájení Znojemského adventu na Masarykově náměstí, k…