Ostrava: Rekonstrukce jatek je ve finále prestižní evropské soutěže

26.02.2024 10:23 | Tisková zpráva

Projekt přestavby historických jatek na galerii současného umění PLATO znovu boduje v Ceně Evropské unie za současnou architekturu, ceně Miese van der Rohe. Po lednovém postupu do užšího nominačního výběru se nyní probojoval mezi finálovou sedmičku, respektive pětku. Žádná česká stavba tohoto úspěchu v minulosti nedosáhla.

Ostrava: Rekonstrukce jatek je ve finále prestižní evropské soutěže
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Členové poroty zařadili přestavbu jatek do finálové pětice v kategorii Architektura, na samém začátku soutěže vybírali celkem z 362 nominovaných projektů. Další dva finalisté se utkají o prvenství v kategorii Objev. Porotci v průběhu dubna osobně navštíví každou ze staveb finálového výběru a dne 25. 4. rozhodnou o vítězi. Slavnostní ceremoniál s vyhlášením hlavní ceny se koná v květnu v Miesově pavilonu v Barceloně.

Anketa

Mají čeští zemědělci proč protestovat?

97%
2%
hlasovalo: 46418 lidí

Cena Evropské unie za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe je udělována jednou za dva roky. Hodnotitelé vybírají stavby na území starého kontinentu, projektované architekty z evropských zemí (tedy nejen zemí EU). Poprvé byla cena udělena v roce 1988, naposledy - roku 2022 - ji obdržela britská architektonická kancelář Grafton Architects za stavbu Town House na Kingstonské univerzitě.

Konverze historických jatek do podoby galerijního sídla vzešla ze studia KWK Promes polského architekta Roberta Konieczneho, a to ve stylu zvaném moving architecture. Díky unikátním otáčivým zdem se mění samotné prostorové vnímání interiérů, což více přibližuje návštěvníka jak stavbě, tak příslušným galerijním expozicím.

Nejedná se přitom o zdaleka jediný architektonický úspěch, který si přestavba jatek připsala na konto. Jen loni získala dvě ocenění za památkovou péči v rámci Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro nebo cenu Grand Prix architektů 2023 v soutěžní kategorii rekonstrukce.

Areál někdejších jatek vznikl roku 1881, v letech 1890 a 1924 – 27 prošel modernizačními úpravami. Původnímu účelu přestala jatka sloužit roku 1965, následně chátrala. Od prosince 1987 (věž), respektive září 1994 (věž s přilehlými objekty), jsou kulturní památkou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Písek: Na náplavce začaly vyrůstat první dvě sochy z písku

7:04 Písek: Na náplavce začaly vyrůstat první dvě sochy z písku

Sochaři začali ve středu pracovat na prvních dvou obřích pískových sochách. Ráno nákladní auto přive…