Ostrava podporuje nadané děti

1. 3. 2018 13:01

Ostrava je jediným městem v České republice, které se významně věnuje podpoře talentovaných dětí a studentů. Poskytuje stipendia nadaným studentům a vytvořila program, díky kterému podporuje mimořádné talenty a vytváří podmínky pro jejich rozvoj.

Ostrava podporuje nadané děti
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Podpora talentovaných dětí a mládeže je ojedinělá. Ministerstvo školství se zabývá inkluzí se snahou dostat podprůměrné žáky na alespoň na průměrnou úroveň. V takovém systému se ale naopak může lehce stát, že z nadaného jedince se stane průměrný žák. Proto se Ostrava rozhodla podporovat talentované žáky.

„Naším dlouhodobým záměrem je, aby se z Ostravy stalo centrum prvotřídního vzdělávání. V populaci jsou dvě až tři procenta nadaných děti, ale zahraniční výzkumy uvádí, že kdyby všechny děti měly potřebné podmínky pro svůj rozvoj, pětina až čtvrtina z nich by dokázala vyniknout v nějaké oblasti,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství Vladimír Cigánek. Město proto již od roku 1996 poskytuje vynikajícím studentům stipendium. To obdrželo již 227 mladých lidí.

V roce 2016 Ostrava vyhlásila první ročník Programu na poskytování peněžních prostředků na vzdělávání a talentmanagement. „Jedná se o systematickou podporu nadání, řízení rozvoje nadání a vytváření mimořádných podmínek pro mimořádné talenty,“ uvedl náměstek Cigánek.

Talent management Ostrava 2018

Díky této podpoře vznikají při školách nebo nestátních neziskových organizacích talentcentra, na všech typech škol mohou působit koordinátoři nadání, důraz je kladen na správnou a včasnou identifikaci nadání a péči o následný rozvoj nadaných dětí, s čímž souvisí i vzdělávání pedagogů. Je rozvíjena technická, přírodovědná a čtenářská gramotnost dětí od mateřských škol a podporovány jsou vzdělávací obory a programy, které podporují budoucí odborníky, jejichž profese chybí na trhu práce na území města Ostravy.

Do výběrových řízení na poskytnutí financí z tohoto programu se mohou přihlásit mateřské, základní, střední a vysoké školy, právnické osoby neziskového charakteru, které se zabývají vzděláváním nebo školská zařízení zájmového vzdělávání. Město za poslední tři roky podpořilo částkou 130 milionů korun celkem 132 projektů.

Jedním z projektů, který obdržel dotaci, je konference Talent management Ostrava 2018, která se uskuteční 8. a 9. března v Dolní oblasti Vítkovice. „Na konferenci si odborníci a pedagogičtí pracovníci vymění zkušenosti týkající se práce s nadanými dětmi. Hostem konference bude například Václav Klaus mladší, který má bohaté zkušenosti s talentovanými žáky, anebo pedagožka ze Slovenska, která se věnuje výchově talentů již od mateřské školy a vytváří jim jedinečné podmínky. Pozvali jsme ale i odborníky z dalších oblastí, kteří pracují s mladými talenty, například choreografa a tanečního mistra Vlastimila Harapese,“ sdělila ředitelka pořádající společnosti Perseus Marcela Mrózková Heříková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Písek: Kamenný most je mezi 30 vybranými zachráněnými památkami ČR

9:15 Písek: Kamenný most je mezi 30 vybranými zachráněnými památkami ČR

V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s názve…