Pardubice: Francouzští architekti ovládli soutěž Dukla sportovní

09.11.2016 11:23 | Zprávy

Mezinárodní urbanisticko-architektonická soutěž o návrh Dukla sportovní má zahraničního vítěze. Nejlépe si se zadáním města na novou podobu největšího sportovního areálu v Pardubicích poradil Atelier CMJN, s.a.r.l. z Paříže. Na svém projektu spolupracoval s pražskými ateliéry AED project a Terra Florida.

Pardubice: Francouzští architekti ovládli soutěž Dukla sportovní
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Celkem 21 ateliérů ze 13 zemí světa se zúčastnilo první mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěže v historii města Pardubic. Na východ Čech dorazily návrhy například z Velké Británie, Německa, Holandska, Taiwanu, Číny, Spojených států amerických nebo Portugalska. I přes vysokou kvalitu většiny soutěžních návrhů bylo rozhodnutí poroty v závěru jednomyslné. „Na vítězi se porota shodla jednomyslně. Z našeho pohledu si se zadáním poradil nejlépe. Jsem upřímně přesvědčený, že město získává silného a kvalitního partnera, se kterým se mu podaří proměnit tuto část v moderní sportoviště. Počet zahraničních ateliérů v soutěži je fantastický. Dokazuje to, že architektura je globalizovaná zejména díky internetu usnadňujícímu mezinárodní komunikaci. Sportovní typologie je navíc univerzální – podobně jako letištní terminály nebo nákupní centra,“ říká předseda poroty Saša Begović z Chorvatska.

Město získává partnera v podobě francouzského ateliéru Atelier CMJN, s.a.r.l., jenž ke spolupráci přizval české partnery AED project a Terra Florida z Prahy. Hlavními autory návrhu jsou François Lepeytre a Gaël Brulé, kteří dále spolupracovali s týmem ve složení Hector Hernandezem, Marisa Benedetti, Martin Roynard, Aleš Marek, Ondřej Šperl, Tomáš Hajdu, Jan Šulcek, Helena Holakovská, Zuzana Hlasivcová, Lada Veselá a Radka Šimková.

Členové mezinárodní poroty na vítězném návrhu od počátku vysoko hodnotili racionální definování organizace areálu. „Ve druhém kole byl návrh velice kvalitně dopracován, autoři lépe promysleli nejen celkovou hmotovou koncepci sportovního komplexu a jeho napojení na okolí, ale zlepšili také ekonomičnost provozu,“ popisuje odborný poradce poroty Janis Vlachopulos. Porota ocenila také hlavní vstupní prostranství v centrálním bodě areálu, které je dobře dimenzovaným a chytře položeným náměstím, jež má svou roli v každé fázi fungování areálu. „Architektonická soutěž dokazuje, že stejný úkol, stejná věc se dá pojmout a ztvárnit stokrát jinak. Vždy originálně se zachováním funkčnosti prostoru. Jsem rád, že jsme se v případě sportovního areálu na Dukle vydali touto cestou,“ říká primátor města a člen poroty Martin Charvát.

„Mezi Pardubicemi a sportem je velmi blízký vztah. Projekt je navržený s ambicí povýšit Duklu sportovní na úroveň národní důležitosti. Začíná začleněním širšího náměstíčka vedoucího k hlavnímu vchodu. Tento velkorysý prostor dodává tomuto důležitému zařízení nový, moderní a dynamický vzhled. Celý areál je odstřihnutý od ruchu města. Jeho hranice jsou začleněny do okolního urbánního prostoru. Celkové uspořádání je rozvrženo kolem velké vstupní haly, která spojuje veškeré programy. Její centrální poloha umožňuje skvělou efektivitu. Atletický stadion, lehký, dřevěný a oblý objekt, přenáší dynamiku sportování na celou čtvrť. Jeho tvar umožňuje bezproblémové začlenění do okolí a současně skýtá výhled z různých úhlů na vnější sportoviště. Koncepci provází duch jednoduchosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Moderní komplex je postaven z materiálů šetrných k životnímu prostředí. Cílem projektu je vytvoření přirozeného a zdravého terénu a architektury násobící pocit pohody uživatelů,“ popisují svůj projekt autoři vítězného návrhu François Lepeytre a Gaël Brulé. Právě oni se nejlépe popasovali se zadáním, na kterém projektový tým, společně se sportovními kluby a veřejností, pracoval od roku 2014.

V cílovém stavu by v areálu měly být vybudovány atletická hala s dvěstěmetrovým oválem a kapacitou hlediště minimálně pět set míst, multifunkční sportovní hala pro více než dva a půl tisíce diváků, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna, vnitřní běžecký okruh, nafukovací hala by měla být přestavěna na halu pro míčové sporty a chybět by v areálu nemělo ani nové zázemí pro venkovní atletické hřiště. Kromě požadavků, co všechno by měl areál svým uživatelům nabídnout, byla další podmínkou návrhů fázovatelnost výstavby. „Největší sportovní areál o rozloze téměř 80 tisíc metrů čtverečních na Dukle dostává jasnou a reálnou vizi rozvoje přesahující jedno volební období. Na toto velmi perspektivní a cenné území jsme získali zajímavý pohled od architektů z celého světa. Vítězný návrh si nejlépe poradil se zadáním, a to nejen z pohledu potřebné etapizace budování moderního sportovního areálu plnícího parametry národního centra, ale i z pohledu provozního. Prvním krokem je výstavba kryté atletické haly a potřebného zázemí,“ vysvětluje člen poroty a náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: Užijte si léto na vlně v Kladském pomezí

22:05 Náchod: Užijte si léto na vlně v Kladském pomezí

Užijte si léto v Kladském pomezí naplno, čeká vás osvěžení u vody, výlety s dětmi, kulturní akce i s…