„Pan Gabriel od začátku trval na tom, že kůň musí stát na louce, rozhodně ne třeba na náměstí nebo v zastavěném vydlážděném prostředí. Společně s kolegy z magistrátu, z Odboru hlavního architekta a Služeb města Pardubic jsme vytipovali 3 vhodné lokality. Ze tří navržených míst bylo nakonec vybráno právě toto – v Tyršových sadech, v bezprostřední blízkosti zámku. A protože dílo v místě velmi dobře funguje a má pozitivní ohlasy od veřejnosti, zpracováváme záměr trvalého umístění díla ve veřejném prostoru a jeho odkoupení za podmínek nabídnutých galerií a autorem. Aktuálně byla smlouva o zápůjčce prodloužena do srpna 2025. Nyní představíme náš návrh zastupitelstvu a věřím, že pro něj najdeme co největší podporu,“ řekla náměstkyně primátora pro kulturu Jiřina Klčová.
Veřejné projednání proběhlo přímo u sochy Koně v podzámeckém parku-Tyršových sadech, kde účastníky přivítala moderátorka Pavla Sommerschuh z odboru hlavního architekta a náměstkyně primátora pro oblast kultury Jiřina Klčová. Následovalo krátké představení záměru samotným autorem díla Michalem Gabrielem. Do diskuze se zapojili i další hosté – architekt Tomáš Jiránek, autor návrhu revitalizace Tyršových sadů, a pardubický rodák, režisér a scénárista Patrik Ulrich, který stojí za dokumentárním cyklem Krajinou soch. Po přesunu do zasedací místnosti Národního památkového ústavu na Příhrádku pokračoval program prezentací a debatou s veřejností.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV