Pardubice: Obnova zámku ukáže jeho jedinečnost v českých i evropských souvislostech

10.05.2019 12:26 | Zprávy

Na Zámku Pardubice se od začátku letošního roku mohutně bourá a staví. Možná nejvíc od jeho přestavby z gotického hradu na renesanční sídlo mocného rodu Pernštejnů. Pardubický kraj zde jako vlastník této národní kulturní památky zahájil v lednu evropský projekt na rehabilitaci zámku jako pernštejnské rezidence. Výrazným impulzem byla evropská dotace z programu ITI pro Hradecko-pardubickou aglomeraci.

Pardubice: Obnova zámku ukáže jeho jedinečnost v českých i evropských souvislostech
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Ještě před pár lety se na pardubický zámek chodilo jen do muzea, galerie, do rytířských sálů či na valy. V posledních letech přibyly prohlídky kaple Tří králů nebo krytu civilní obrany ve valech a na zámek láká také řada kulturních a společenských akcí. Stále ale málo mimopardubických návštěvníků tuší, že zde máme takový skvost. Rozhodli jsme se proto představit zámek jako sídlo jednoho z našich nejvýznamnějších šlechtických rodů a přitom vylepšit podmínky pro muzejní a galerijní činnost našim institucím. S první částí chceme být hotovi na jaře příštího roku, celkově skončí tento projekt o rok později. Následovat budou i další etapy,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který dodal, kolik bude aktuální projekt stát: „Náklady na stavbu jsou 120 milionů korun. Dodavatele expozice za přibližně 21 milionů korun budeme soutěžit na začátku příštího roku.“

Dva roky intenzivních změn

Chátrající pardubický zámek v roce 1920 koupil a zachránil od úplné devastace pardubický Musejní spolek s přispěním města a dalších příznivců. Už předtím ale sloužil zámek především muzejním účelům. „Po sto letech se chceme posunout na novou úroveň. Ke konzultaci jsme si k tomu na jaře roku 2017 pozvali tři významné architekty – Ladislava Lábuse, Josefa Pleskota a Petra Všetečku. Od jejich doporučení se odvíjel generel rozvoje zámku, zkoumaly možnosti, jak ochránit vzácné malby a kam přesunout hlavní společenský provoz, zda je možnost přemístit galerii ze zámku a jak vybudovat vhodnější výstavní prostory pro muzeum v hospodářských budovách. Na těch posledně jmenovaných se už pracuje, včetně nového výstavního sálu nad bývalou terasou směrem k valům. Zkraje příštího roku začne rekonstrukce Winternitzových mlýnů pro Východočeskou galerii. K tomu dokončujeme moderní muzejní depozitář v Ohrazenicích,“ shrnul Roman Línek pokrok za poslední dva roky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Jaký důchod budou mít podle vás dnešní 30-40?

A budou vůbec nějaký mít? Jaký je plán ANO pro lidi, kteří do důchodu půjdou teprve za 30 let i déle? Máte vůbec takový plán? Mě přijde, že vy pořád jen mluvíte o těch současných důchodcích, ale ti aspoň nějaký důchod mají a mnohdy i docela dobrý - přeji jim ho, zaslouží si ho, ale co my, co teď mak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cheb: Festival nového cirkusu a pouličního divadla

16:47 Cheb: Festival nového cirkusu a pouličního divadla

Konání akce 25. a 26. července 2025 areál Krajinky pod Chebským hradem.