„Sešli jsme se s psychology, řediteli škol a představiteli Pedagogicko-psychologické poradny, která je odborným garantem tohoto projektu. Situace ve školách je dnes diametrálně jiná, než byla třeba před deseti lety. Složitá sociální situace některých rodin, časově velmi vytížení rodiče, to vše má dopady do psychiky dětí. Proto budeme prosazovat, aby ve školách zůstali i v příští letech a prostředky na jejich mzdy byly vyčleněny v rozpočtu města,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.
Pardubice jsou prvním městem v České republice, které má psychology ve všech svých základních školách. Na financování čtyř z nich město získalo prostředky z EU a Programu prevence kriminality, dalších 13 platí město od loňského září z vlastního rozpočtu. „Jsem rád, že se nám tento projekt osvědčil. Od počátku jsem vznik těchto míst podporoval. Projekt školních psychologů není levný, ale určitě se společnosti vyplatí,“ řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.
Odborníci na lidské a zejména dětské duše pomáhají školákům v pardubických školách se začleněním do kolektivu, radí jim při problémech s vrstevníky, s učením, ale i v případech problémů v rodině či při výběru budoucího povolání. „Změna klimatu na školách je znát už po prvním půl roce. Psychologové jsou pomocníky pedagogů i dětí, ale často také jejich rodin,“ řekla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Ivana Liedermanová. „To, že ve škole působí někdo, na koho se mohou děti obrátit se svými problémy na samém počátku, kdo sleduje vývoj vztahů v třídních kolektivech a zachytí včas signály možných konfliktů, kdo učitelům pomáhá najít cestu i k problémovým dětem, považujeme za důležitou prevenci,“ dodala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pardubice.eu