Pardubice: Zámek čerpá prostřednictvím města účelovou dotaci

12.01.2019 15:51

Pardubický zámek dostal od státu prostřednictvím města finanční podporu ve výši 700 tisíc korun. Pardubice získaly peníze pro zámek prostřednictvím žádosti o účelovou dotaci z rezervy Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Ministerstva kultury. Dotace je přitom určena na pokrytí části nákladů spojených s opravou hradební zdi.

Pardubice: Zámek čerpá prostřednictvím města účelovou dotaci
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Zámek Pardubice patří mezi národní kulturní památky od roku 2010, jeho opevnění je navíc v rámci střední Evropy jediným dokladem přechodové fáze fortifikace mezi gotikou a ranou renesancí. Těší mě tedy, že jsme uspěli s žádostí a získali od státu dotaci 700 tisíc korun na dalších 100 metrů úseku hradební zdi, která se postupně obnovuje. Celkové náklady dosáhly výše téměř 1,2 milionu korun. V souladu s dotačními pravidly zbylou částku 466 tisíc korun uhradil zřizovatel Východočeského muzea, kterým je Pardubický kraj,“ sdělil náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Práce na obnově hradební zdi dlouhé celkem 1335 metrů probíhají na etapy. V letech 2016 a 2017 již bylo opraveno za podpory Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Ministerstva kultury 210 metrů. Účelová dotace, o kterou město žádalo v loňském roce, je pro změnu určena na pokrytí nákladů za opravu dalšího stometrového úseku zdi. „V letech 2016 a 2017 bylo opraveno 210 metrů hradební zdi v části mezi vstupní branou a krytem civilní obrany, loni práce pokračovaly v úseku podél ulice Pod Zámkem, v části mezi třetím a čtvrtým rondelem. Dělníci zde odstranili stávající omítky a nátěry a poté na zeď nanesli omítky nové. Ty přitom mají odvádět vodní páru obsaženou ve vzduchu včetně vody vázané ve zdivu. Díky použitým sanačním technologiím by takto ošetřená hradební zeď měla vydržet minimálně po dobu 15 let,“ popisuje obnovu hradební zdi Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea Pardubice sídlícího v prostorách zámku. Druhá etapa obnovy hradební zdi by pak měla odstartovat v srpnu letošního roku.

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón MK funguje od roku 1992. Jeho cílem je motivovat města, aby pečovala o své vyhlášené městské památkové rezervace. Podmínkou čerpání dotací z tohoto titulu však je, aby města měla zřízené své takzvané Regenerační komise. V případě statutárního města Pardubic tuto roli plní Komise pro architekturu a urbanismus. Program regenerace Městské památkové rezervace Pardubice pro letošní rok je přitom zveřejněn na webu města (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Goethova vyhlídka se mimořádně otevře v  noci

17:57 Karlovy Vary: Goethova vyhlídka se mimořádně otevře v noci

První turistická sezóna zrekonstruované Goethovy vyhlídky bude zakončena o nadcházejícím víkendu.