„Dostupné bydlení je určeno občanům města Pardubic, kteří se nacházejí v bytové nouzi nebo jsou jí ohroženi. Nejohroženějšími skupinami jsou nízkopříjmové domácnosti seniorů, rodin s dětmi, matek samoživitelek a osob se zdravotním postižením,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký. Radnice se zpracováním této koncepce, jejíž parametry korespondují s koncepcí, kterou schválila Vláda české republiky, připravuje na přijetí chystaného zákona o sociálním bydlení v roce 2017 a má ambice zapojit se do pilotního projektu ministerstva práce a sociálních věcí, který bude testovat naplňování zákona.
Město již podle směrnice z roku 2013 přiděluje městské byty osobám v nepříznivé sociální situaci. Nová koncepce zefektivňuje systém přidělování bytů a navrhuje opatření vedoucí k prevenci ztráty bydlení a zadlužení. První kontaktní osobou před podáním žádosti o byt bude nově sociální pracovník města, který seznámí žadatele s podmínkami dostupného bydlení a popřípadě poskytne sociální poradenství vedoucí k vyřešení bytové nouze. „Koncepce jasně popisuje kritéria pro jednotlivé stupně krizového, sociálního a dostupného bydlení. Obecným parametrem pro všechny stupně je podíl příjmů vynakládaných na bydlení a bytová nouze. Běžnou praxí zůstávají nájemní smlouvy uzavírané na dobu určitou a nově přibývají povinnosti nájemníků v režimu sociálních bytů spolupracovat se sociálním pracovníkem a plnit individuální plán vedoucí k zlepšení životní situace klienta. Musím zdůraznit, že dostupné bydlení je určeno pouze lidem, kteří jsou motivováni zlepšit svojí sociální situaci,“ přiblížil náměstek Rychtecký.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV