Pardubice spolupracují na výzkumu o participativním bydlení

28.10.2022 6:27 | Tisková zpráva

Bydlení je stále méně finančně dostupné. Jedním ze způsobů, jak krizi řešit, je participativní bydlení. Chcete se podílet na řešení nedostupnosti bydlení? Zapojte se do výzkumu v Pardubicích.

Pardubice spolupracují na výzkumu o participativním bydlení
Foto: Archiv
Popisek: Pardubice

Jak by mohlo participativní bydlení vypadat z hlediska jeho potenciálních obyvatel v různých městech České republiky? To zkoumají architekti a sociální vědci ve výzkumném projektu podpořeném Technologickou agenturou ČR v Pardubicích a dalších městech ČR. Ti aktuálně hledají zájemce o účast na workshopech. „Zjišťujeme preference a potřeby obyvatel, jak mohou lidé spolupracovat, aby v budoucnu ušetřili své náklady na bydlení,” vysvětluje hlavní řešitel projektu, ekonom a sociální geograf Jan Malý Blažek z Masarykovy univerzity v Brně.

Participativní bydlení má různorodé formy (baugruppe, družstva, spolky a další). Lidé mohou spolupracovat při přípravě projektu a na financování. Mohou také sdílet infrastrukturu, prostory i vybavení – typická je například společná zahrada, dílna, herna pro děti nebo třeba pokoj pro hosty. „Obyvatelé využívající participativní bydlení se díky této spolupráci obvykle více znají, což přináší další benefity, ať už jde o bezpečí nebo třeba pomoc s hlídáním dětí,” dodává Petr Kubala ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Jak je možné se zapojit? „Pro obyvatele a města, která mají o participativní bydlení zájem, připravujeme metodický manuál, aby věděli, jak mají postupovat. K tomu však potřebujeme zjistit, co lidé preferují, jaké jsou jejich možnosti, obavy či omezení. Na workshopech se lidé dozví více o participativním bydlení, o možnostech jeho aplikace v Pardubicích, vyzkouší si, jak by bylo možné jej začít realizovat.” uvádí architekt David Tichý z Fakulty architektury ČVUT v Praze. “Participativní bydlení je šance, jak zajistit dostupnější a udržitelnější bydlení.” doplňuje architekt Tichý.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Botanická zahrada se připravuje na oslavy

11:17 Prostějov: Botanická zahrada se připravuje na oslavy

V rámci příprav oslav 90. výročí založení Botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově, které se u…