„S fakultou spolupracujeme na několika projektech, automatizovaný systém monitorování rybího přechodu na jezu sv. Václav je jedním z nich. K myšlence vyvinout a osadit rybí přechod takovýmto systémem nás přivedl zejména nedostatek informací o fungování rybích přechodů obecně. Ač zákon o vodách ukládá povinnost vytvářet podmínky pro migraci vodních živočichů, tedy v případě nově budovaných nebo rekonstruovaných jezů je doplnit o rybí přechod, není nikde zakotvena povinnost sledovat, zda a jak tyto přechody nakonec fungují. Zbudováním rybího přechodu se často splní jen formální podmínka stavby bez ohledu na jeho další budoucnost,“ řekl David Schwedt z odboru životního prostředí, který na projektu spolupracuje také s organizační složkou města Smart Písek.
Odborníci doufají, že díky tomuto pilotnímu projektu získají užitečná data o tom, jaké druhy ryb přechod využívají. „Tyto informace jsou pro nás důležité z hlediska druhové ochrany. Pokud se tento systém osvědčí, mohl by být využíván i na jiných místech v ČR. Sami už máme vytipované další místo, a to jez pod plynovou lávkou v katastrálním území Vrcovice, který také spadá do správního obvodu Městského úřadu Písek a v letošním roce se začíná rekonstruovat. Také na tento významný jez, dělící z pohledu rybářských revírů Údolní nádrž Orlík od řeky Otavy, bychom monitoring migrace ryb chtěli nainstalovat,“ poznamenal David Schwedt.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV