Plzeň: 100py republiky se představují v Depo2015

19.05.2018 18:01

Sto let Československé republiky představuje výstava 100PY s podtitulem Sto let republiky očima pěti generací, která je k vidění do konce října 2018 v plzeňském DEPO2015.

Plzeň: 100py republiky se představují v Depo2015
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Výstavu zahájili autoři výstavy společně s náměstkyní ministra kultury Petrou Smolíkovou a primátorem města Martinem Zrzaveckým a prvním náměstkem primátora Martinem Baxou, do jehož gesce oblast kultury spadá. Za město Plzeň se dále akce zúčastnili náměstci Pavel Šindelář, Pavel Kotas a Petr Náhlík, přítomni byli také zástupci městských organizací, městských obvodů.

„V úvodu bych především rád poděkoval tvůrcům výstavy a všem, kteří se na ní podíleli. Výstava nám připomíná zcela zásadní milníky, které zažila naše republika. Město Plzeň je partnerem výstavy, která se koná v rámci projektu Kde domov můj a patří ke stěžejním akcím oslav stého výročí založení Československa v Plzni,“ uvedl Martin Zrzavecký.

„Výstava 100PY nám přibližuje, jak velké i malé dějiny prošly Plzní za posledních sto let, a to na pozadí života pěti generací občanů našeho města. Zcela zásadní v jednom století fungujícím československém státu byly především takzvané osmičkové roky – 1918, 1938, 1948 a 1968. Bezpochyby se tyto velké události promítly do našich dějin města,“ uvedl Martin Baxa a dodal: „Je potřeba si neustále dané historické milníky připomínat, a především pak mladším generacím. Věřím, že na příběhu fiktivní plzeňské rodiny a některých artefaktů dané doby budou zásadní okamžiky sta let života Československa pro mladou generaci bližší a pochopitelnější.“

Výstava má tři samostatné části

Výstava 100PY se skládá ze třech samostatných částí. První přibližuje na historických faktech prostřednictvím fotografií, textů a archivních videozáznamů klíčové události posledního sta let Československa a jejich projekci do událostí v Plzni. Druhá část výstavy dodává historickým událostem osobní rozměr – na půdorysu pěti generací fiktivní rodiny Němcových bude mít návštěvník možnost sledovat v zážitkových expozicích osudy a dilemata, které tvořily „malé dějiny“ konkrétních lidí. Příběh rodiny Němcových pro výstavu napsal spisovatel Vratislav Maňák.

Třetí část výstavy se koná na nádvoří DEPO2015. Jako velké lapidárium ve veřejném prostoru ukáže sochy a další artefakty, které obraz doby krášlily nebo naopak strašily ulice a náměstí. Průvodcem výstavou je plzeňský rodák, herec Václav Neužil.

„Výstavě 100PY bych popřál, aby byla přinejmenším tak úspěšná jako předchozí unikátní výstava Plzeňské rodinné fotoalbum, pro které se v roce 2015 podařilo získat 4500 fotografií. Pomocí nich došlo k dokumentování běžného života obyvatel Plzně i historických událostí,“ doplnil první náměstek primátora Martin Baxa.

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přerov: Nejvíce se líbila autobusová zastávka s magnoliemi, vyzdobily ji děti z Předmostí

10:28 Přerov: Nejvíce se líbila autobusová zastávka s magnoliemi, vyzdobily ji děti z Předmostí

Soutěž o nejoriginálnější jarní výzdobu autobusové zastávky zná svého vítěze. Letos kreativci vzdáva…