Plzeň: Další návštěvnický rekord - ve městě přespalo více než 300 tisíc turistů

18.02.2019 12:26

Podle předběžných výsledků Českého statického úřadu přespalo v roce 2018 v plzeňských hotelech a penzionech poprvé v historii více než 310 tisíc turistů. Za posledních pět let se tak jejich počet zvýšil celkem o 52 procent. Strávili zde 530 tisíc nocí.

Plzeň: Další návštěvnický rekord - ve městě přespalo více než 300 tisíc turistů
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Rostoucí trend návštěvnosti je celorepublikovým fenoménem posledních let. Může za něj především dobrá ekonomická situace. Svým dílem k tak velkému nárůstu přispělo bezesporu i město svými aktivitami v oblasti rozvoje a marketingu destinace. Na zkvalitňování služeb a propagaci Plzně jako atraktivní destinace se budeme soustředit i nadále. Chceme, aby lidé vnímali Plzeň jako místo, které má co nabídnout i při opakované návštěvě,“ uvedl první náměstek primátora Roman Zarzycký, do jehož gesce oblast cestovního ruchu spadá.

„Podíváme-li se na období posledních pěti let, kdy v Plzni působíme, došlo k opravdu výraznému nárůstu. V roce 2013 se tu ubytovalo 204 tisíc osob, v roce 2018 to bylo o 106 tisíc nocujících turistů více. Nárůst je tedy více než padesátiprocentní. Zajímavé je i srovnání s návštěvnicky velmi úspěšným rokem 2015. Tehdy se v Plzni ubytovalo o 50 tisíc hostů méně než v loňském roce. Dokládá to, že s koncem projektu Evropské hlavní město kultury zájem o Plzeň neustal,“ přiblížila návštěvnost Zuzana Koubíková, ředitelka městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS.

Plzni se daří především na sousedním německém trhu, který vykazuje stabilní růst návštěvnosti a nepodléhá žádným větším výkyvům ani trendovosti. Od roku 2015 v Plzni každoročně přespí více než 60 tisíc Němců. V loňském roce to bylo dokonce necelých 67 tisíc, to je o necelých 65 procent více než v roce 2013.

Čtvrté nejnavštěvovanější krajské město

Značný nárůst zaznamenávají v posledních letech statistiky Českého statistického úřadu také u návštěvníků z asijských zemí. Do Plzně míří stále více Číňanů, jejich počet za pětileté období vzrostl čtyřnásobně na téměř 17 tisíc. Jde o výrazně rostoucí trh v rámci celého regionu, nicméně podle manažera hotelu Courtyard by Marriott Radka Mahrly se jedná o klientelu se specifickými požadavky, mezi které patří mimo jiné silný signál wifi či pokoje s vanou a oddělenými postelemi.

Plzeň je dlouhodobě čtvrtým nejnavštěvovanějším krajským městem v České republice. V žebříčku všech českých měst pak zaujímá šesté místo po Praze, Brně, Karlových Varech, Mariánských Lázních a Špindlerově Mlýně a drží se ve společnosti ryze turistických destinací. Více než 60 procent hostů tvoří cizinci, nejčastěji Němci. Na Plzeň připadá více než třetina všech příjezdů hostů do Plzeňského kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Sbírka „Vánoční strom“ byla rekordní, přes 77 tisíc pro místní hospic

21:10 Frýdek-Místek: Sbírka „Vánoční strom“ byla rekordní, přes 77 tisíc pro místní hospic

Statutární město Frýdek-Místek pořádalo koncem minulého roku tradiční veřejnou sbírku „Vánoční strom…