Plzeň: Městské dopravní podniky se zapojily do mezinárodního projektu

15.08.2019 13:59

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) se zapojily do mezinárodního projektu nazvaného EfficienCE. Jeho cílem je snížit uhlíkovou stopu v regionu střední Evropy.

Plzeň: Městské dopravní podniky se zapojily do mezinárodního projektu
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

PMDP se projektu účastní s bateriovou posilovací stanicí, která bude sloužit k vyrovnání špičkového zatížení v trolejové síti a podpoří energeticky účinné formy městské dopravy, zejména rozvoj trolejbusů. Výsledky pilotních aktivit, znalosti a osvědčené postupy v oblasti energeticky účinných opatření shromážděné v jednotlivých městech budou předávány napříč regiony střední Evropy.

Do projektu, jenž byl zahájen v červnu 2019 v německém Lipsku, je zapojeno dvanáct partnerů, včetně sedmi organizátorů/podniků veřejné dopravy ze sedmi zemí. Spolupráce potrvá po dobu tří let a zaměří se na průzkum nevyužitého potenciálu v tomto odvětví. Snahou je přispět k naplnění cílů uvedených v Bílé knize Evropské unie, tedy snížit emise z dopravy do roku 2050 o 60 procent a snížit na polovinu míru využití „konvenčně poháněných“ automobilů v městské dopravě do roku 2030.

Většina středoevropských měst má rozsáhlé systémy veřejné dopravy, které se mohou stát základem služeb nízkouhlíkové mobility. Veřejnou dopravu ve středoevropském regionu využívá více než 63 procent dojíždějících. Opatření ke zvýšení energetické účinnosti a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na infrastruktuře veřejné dopravy tak mohou mít obzvláště velký dopad na snižování emisí oxidu uhličitého. Do projektu jsou zapojeny kromě České republiky také Německo, Polsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko a Slovinsko.

Projekt je podporován programem Interreg Střední Evropa, financovaným z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Orgánům místní správy, organizátorům a provozovatelům veřejné dopravy poskytuje pomoc s přípravou plánovacích a finančních strategií a akčních plánů, realizací pilotních opatření a vytvářením nástrojů a školení pro plánování a provozování nízkouhlíkové infrastruktury. Mezi aktivity mezinárodního projektu EfficienCE patří například testování nových lehkých fotovoltaických materiálů, které budou napájet osvětlení, výtahy a eskalátory ve stanicích metra, nebo využití infrastruktury veřejné dopravy k nabíjení elektrických vozidel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: Opera prošla generálkou, návštěvníky vítá nový interiér

13:06 Šumperk: Opera prošla generálkou, návštěvníky vítá nový interiér

Radikální rekonstrukcí prošla během necelých tří měsíců restaurace Opera v budově divadla. Jejím výs…