Nejvyšší podporu 55 tisíc korun dostal čtyřletý Lukáš Jeníček, který se jako jediný pacient v Čechách potýká s extrémně vzácným typem chromozomové aberace. Lukáškova léčba je velmi náročná a nákladná, významně mu pomáhá neuro-rehabilitační program, jenž absolvuje v plzeňském Centru Hájek. Vloni dostal Lukášek ve Vodárenských kapičkách 50 tisíc korun, letos mu Vodárna přidává na navazující léčbu dalších 55 tisíc korun. „Neuro-rehabilitace proměnily téměř nehybného chlapečka znovu ve zvídavé dítě. Děkujeme za to,“ uvedla Lukášova maminka Renata Jeníčková. Pomoc potřebuje rodina víc než dřív, a to vzhledem k dalším zdravotním komplikacím.
Podporu ve stejné výši, 55 tisíc korun, získává z Vodárenských kapiček na neuro-rehabilitaci také Jakub Dolejš, který statečně bojuje se souběhem několika diagnóz. Dlouhodobým cílem celé jeho rodiny je postupné dosažení jeho co nejvyšší soběstačnosti. Kubík je odkázaný na pomoc, sám nesedí, nechodí, nenají se. Každodenně se o něj stará převážně maminka už kvůli zaměstnání manžela, který musí rodinu zabezpečit. Kuba je žákem druhé třídy speciální základní školy. Podpora pro něj směřuje také do Centra Hájek, kde absolvuje speciální program, a kde je podle rodičů zvyklý a jezdí tam rád.
Podporu 10 tisíc korun obdržela Hana Hrůzová, která jako dítě prodělala obrnu a celý život je připoutána na vozík. Velmi těžko mluví a je naprosto odkázána na péči okolí. Tuto péči dříve zajišťovala maminka. Nyní po její smrti musí žít Hana v ústavu. Zde se hodně trápí a vzpomíná na svůj život před tím, kdy byla pánem svého času a byla mezi svými lidmi. Jejím snem je vytrhnout se alespoň na den z ústavního řádu a dopřát si svobodu a zážitky. „Naše první kroky povedou do Hančiny rodné vesničky a za jejími kamarádkami, děkujeme,“ uvedla zaměstnankyně vodárny Lenka Heřmanová, která o pomoc pro paní Hrůzovou požádala. Neznají se dlouho, potkaly se teprve nedávno úplnou náhodou v lese, kde Haně na vozíku docházely síly na cestu zpět do ústavu.
Podporu 50 tisíc korun obdržela organizace NO FOOT NO STRESS, která pomáhá lidem po amputaci dolní či horní končetiny zpět do aktivního způsobu života. Pořádá různé sportovně sociální akce s cílem propojit svět zdravých a hendikepovaných.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV