Plzeň: Zanedbanou lokalitu Na Rybníčku v Doubravce čeká proměna

10.07.2022 17:16 | Tisková zpráva

Městský obvod Plzeň 4 spolu s partnery představil veřejnosti plánovanou proměnu lokality Na Rybníčku, zanedbaného místa naproti konečné trolejbusu číslo 16 v Doubravce. Projekt obnovy bývalého panského dvora včetně vizualizací pochází od renomovaného plzeňského Ateliéru Soukup, Opl, Švehla.

Plzeň: Zanedbanou lokalitu Na Rybníčku v Doubravce čeká proměna
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Z místa, které znají lidé díky vodní nádrži a objektu, jenž částečně slouží jako ubytovna, se má stát oáza klidu a setkávání.

„Chceme místu navrátit zašlou slávu a učinit z něj klidný a přátelský prostor, který propojí život ve městě s okolní přírodou. Naším cílem je v objektu vytvořit byty, kancelářské prostory a kavárnu. Historie místa je pozoruhodná, proto jsme se rozhodli, že jeho proměnu necháme navrhnout odborníky,“ řekl Jan Kout, investor a majitel společnosti TODE, která objekt zakoupila. Vytvořenou studii věnoval Městskému obvodu Plzeň 4, jenž v lokalitě vlastní část pozemků.

„Velmi si vážíme přístupu pana Kouta a práce, kterou architekti na studii odvedli. Lokalitu Na Rybníčku vnímáme jako bránu do okolní přírody i jako místo, které neodmyslitelně patří k Zábělské a Masarykově ulici, z níž chceme vytvořit moderní městský bulvár. V těchto proměnách chceme i nadále hrát aktivní roli,“ uvedl starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup.

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 6142 lidí

„Těžištěm proměny prostoru je stará technická požární nádrž. Nová úprava změkčuje přísnou geometrii tohoto technického díla a dává mu přírodní charakter, který umožní propojit ekologickou funkci nádrže s jejím užíváním k odpočinku. Součástí studie je i návrh sadových úprav, dětského hřiště, místa pro umělecké dílo a městského mobiliáře,“ popsali architekti.

První proměny, konkrétně ty interiérové, už se v objektu bývalého panského dvora z malé části uskutečnily. Pro výraznější změny je však nutné stavební povolení, které nyní posuzuje stavební úřad. Proměny bezprostředního okolí budou záviset na rychlosti a úspěšnosti výkupu pozemků.

Historie samotné lokality sahá minimálně do 12. století, tedy do doby, kdy vznikl i nejstarší plzeňský kostel sv. Jiří. Nejdříve byla v místě postavena malá tvrz a zřejmě hostinec na obchodní stezce. Ty se později rozrostly v panský dvůr, který v roce 1509 zakoupilo město Plzeň.

Panský dvůr zažil svůj ekonomický vrchol v 17. až 18. století. Poté začal upadat, ať už byla důvodem raabizace nebo pozdější přestavby a stavební úpravy objektu. Rybníček byl do podoby požární nádrže přestavěn během 2. světové války a panský dvůr upadl do zapomnění.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

20:27 Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

Neřešte úřední hodiny a neztrácejte čas u přepážky. Mějte místní poplatky jednoduše pod kontrolou a …