Plzeň přeje svému rodákovi Miroslavu Zikmundovi, primátor poslal zdravici

14.02.2019 17:45

Plzeňský primátor Martin Baxa dnes jménem svým i jménem všech Plzeňanů poslal zdravici legendárnímu cestovateli a spisovateli Miroslavu Zikmundovi. U příležitosti jeho dnešních stých narozenin mu popřál vše nejlepší, hodně zdraví, energie a elánu a vyjádřil hrdost nad tím, že je Miroslav Zikmund plzeňským rodákem. Město také na jeho počest vyvěsilo na radnici plzeňskou vlajku, což se děje pouze při výjimečných příležitostech. Na počest slavného cestovatele, jenž žije ve Zlíně, se aktuálně v Plzni konají dvě výstavy, třetí začne o víkendu.

Plzeň přeje svému rodákovi Miroslavu Zikmundovi, primátor poslal zdravici
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Vaše narozeniny jsou ojedinělou příležitostí, při níž jsem se rozhodl plzeňskou vlajku vyvěsit. Vážený pane Zikmunde, jsme moc hrdí na to, že jste rodákem z našeho města. Jste člověkem, jenž přinesl generacím, a to nejen Plzeňanů, ale všech Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Vaše cesty nám všem otevřely pohled do světa, do kterého jsme se sami podívat nemohli. Přinesl jste s Jiřím Hanzelkou svědectví o světě, který vlastně dnes už neexistuje. A díky Vaší systematičnosti, houževnatosti a Vašemu nadšení jste zanechal obrovské svědectví. Jste také člověkem, který se stal obětí komunistického režimu. Vaše statečné postoje v roce 1968 vedly k tomu, že Vám komunisté na 20 let zakázali přinášet nám radost a poznání. Nicméně komunistický režim už je dávno pryč a Vy už si 30 let můžete spolu s námi užívat svobodu a demokracii. Vážený pane Zikmunde, chtěl bych Vám za sebe i za všechny Plzeňany popřát všechno nejlepší, hodně zdraví, energie a elánu. Věřím, že se ještě potkáme osobně. Mám pro Vás připraven dárek, jenž je spojen s Plzní, s městem, které máte tak rád a ke kterému se tolik hlásíte,“ řekl ve zdravici Martin Baxa.

Významné životní výročí Miroslava Zikmunda si připomněla Plzeň letos poprvé již 18. ledna na městském plesu nazvaném Po stopách legendy – 100 let Miroslava Zikmunda. Město je rovněž partnerem projektu Zikmund100, tedy cestování dvou mladých mužů z Plzeňska, kteří se u příležitosti stého výročí narození Miroslava Zikmunda vydali po stopách legendární dvojice. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek následovali putování cestovatelů z let 1959–1964, kdy v Tatře 805 projeli Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu. Zdokumentovali, jak se za víc než padesát let proměnila místa, která dvojice tehdy navštívila. Fotografie z cest v rámci projektu Zikmund100 si mohou zájemci prohlédnout do 28. března ve venkovní expozici před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, od neděle 17. března pak během víkendů mohou lidé navštívit i druhou výstavu s více než 200 retrospektivními fotografiemi i artefakty z cest, instalována bude v plzeňské Papírně do 17. března. V Polanově síni Knihovny města Plzně je rovněž k vidění od 7. února další výstava autora Radovana Kodery, blízkého přítele Miroslava Zikmunda. Výstava potrvá do konce března. Knihovna rovněž vydala bibliografii mapující obraz knižní a filmové produkce světoznámého cestovatele. Tvoří ji soubor citací českých a cizojazyčných publikací, včetně statí ve sbornících a citací audiovizuálních dokumentů vydaných do konce roku 2018.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Po absolvování plzeňského Masarykova reálného gymnázia nastoupil v roce 1938 na Vysokou školu obchodní v Praze. Tam se seznámil s Jiřím Hanzelkou. Na první společnou cestu se dvojice vydala v roce 1947 automobilem Tatra 87. V roce 1968 otevřeně vystoupili proti sovětské okupaci a až do pádu komunistického režimu v roce 1989 měli zakázanou veškerou veřejnou a publikační činnost. Po roce 1989 začal Miroslav Zikmund znovu cestovat do zahraničí. Již dlouhou dobu žije ve Zlíně, ale k Plzni má stále blízko. Expozici věnovanou oběma cestovatelům může veřejnost navštěvovat už od roku 2014 v rámci prohlídek plzeňské zoologické a botanické zahrady.

Miroslav Zikmund je od roku 1994 držitelem historické pečetě města Plzně a v roce 1999 se stal čestným občanem města. V roce 1993 byla Zikmundovi a Hanzelkovi udělena za celoživotní dílo Cena E. E. Kische, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně. Jiří Hanzelka zemřel 15. února 2003. Miroslav Zikmund získal v roce 2014 čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Prezident Miloš Zeman mu 28. října 2014 udělil Řád Tomáše Garrigue Masaryka I. třídy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Zvýšená daň z nemovitosti průmyslových zón pomůže městské infrastruktuře

7:04 Pardubice: Zvýšená daň z nemovitosti průmyslových zón pomůže městské infrastruktuře

Radní města Pardubic schválili návrh obecného opatření, které v souladu se zákonem stanovuje a zvyšu…